کتاب گام به گام تا یک رزومه موثر
کتاب الکترونیکی رایگان گام به گام تا یک رزومه موثر
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵
اولین فایل صوتی رایگان از سری آموزشهای ساندویچی سایت
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۵

آیا من تنبلم؟ چرا دیر سر کار می روم؟

آیا تا بحال پیش آمده که صبح ها به زور از خواب بیدار شوید و حوصله سر کار رفتن نداشته باشید؟ آیا تا به حال شده که دنبال هر بهانه ای بگردید که دیرتر سر کار بروید؟ آیا تأخیرهای شما سر کار برایتان دردسرساز شده. اگر این اتفاق گه گاهی در زندگی ما بیافتد کاملاً طبیعی است. گاهی وقت ها واقعاً سطح انرژی و انگیزه ما پایین تر از اوقات دیگر است و نمی توانیم به موقع بیدار شویم و به خوبی کارهایمان را انجام دهیم. در این صورت پس از گذشت چند روز و با کمی تفریح و استراحت دوباره انرژی خود را بدست می آوریم و می توانیم صبح ها با انگیزه و نشاط و به موقع سر کار برویم.
اما اگر این عادت دیر بیدار شدن و دیر سر کار رفتن دائمی شده باشد چطور؟ اگر بیشتر روزهای هفته را دیر سر کار می‌رسم علت چیست؟ آیا واقعاً من تنبلم؟ پاسخ به این سؤال کمی دقت می خواهد. به این راحتی ها به خودتان برچسب نزنید. اگر در انجام هر کاری تعلل نمی کنید و فقط سر کار رفتن را به تعویق می اندازید ممکن است دلیلی غیر از تنبلی داشته باشد.
تنبلی عادت بدی است که ترک آن خیلی هم راحت نیست، اما اگر دیر سر کار رفتن ما علت دیگری داشته باشد، شاید برطرف کردن آن علت راحت تر از غلبه به عادت تنبلی باشد. گاهی وقت ها، صبح زود با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می شویم، اما حاضر نیستیم از رختخواب بیرون بیاییم. تا به خاطر می آوریم بیرون آمدن از رختخواب مساوی است با رفتن به سر کار احساس می کنیم هنوز خسته ایم، دیشب به اندازه کافی خوب نخوابیده ایم و لازم است حتما ۵ دقیقه بیشتر بخوابیم، این ۵ دقیقه ها معمولا روی هم جمع می شود و گاهی به یک ساعت می رسد و در نهایت ما آخرین نفری هستیم که پشت میزمان می نشینیم.
وقتی این اتفاق در اکثر روزهای هفته تکرار می شود باید این سؤال را از خودمان بپرسیم: این کدام هیولاست که من از ترس آن به زیر پتو پناه می برم؟ کودک درون من را چه چیزی سر کار آزار می دهد که نمی خواهد با من همکاری کند و از زیر پتو بیرون بیاید؟
آیا فردی یا اتفاقی در محل کار باعث استرس ما می شود؟ آیا عاملی در محل کار باعث رنجش و ناراحتی دائمی ماست؟ آیا در محل کارمان احساس امنیت و آرامش نداریم؟ چه چیزی عامل این احساس ناخوشایندی است که مانع از رختخواب بیرون پریدن ما می شود؟ اصلا من کارم را دوست دارم؟
اگر بیشتر روزها برای بیرون زدن از رختخواب مشکل دارید و نمی دانید دلیل آن چیست، پیشنهاد می کنم تمرین زیر را انجام دهید:
یک تکه کاغذ بردارید، ۱۰ دقیقه به خود فرصت بدهید و در آرامش و سکوت با سرعت هرچه تمام تر تمام چیزهایی که سر کار دوست ندارید بنویسید. از موقعیت هایی که گرفته تا آدم هایی که شما را ناراحت می کنند. پس از آن نگاهی به لیست خود بیاندازید و ببینید کدام یک از همه بیشتر شما را اذیت می کند. این مورد همان هیولایی هست که کودک درون شما از ترسش زیر پتو می خزد.
ببینید چه فکری برای برطرف کردن آن می توانید بکنید. مثلا شاید آن هیولا صحبت کردن و گزارش کار دادن در جلسات هفتگی اداره باشد، با بالا بردن مهارت ها و توانایی های خود در صحبت کردن می توانید این هیولا را بکشید. یا همکاری بدزبان یا زیر آب زن باشد که مدام باعث تنش شما در محیط کار است. با یادگیری مهارت های ارتباطی بیاموزید که با چنین شخصی چگونه باید رفتار کنید که کمترین آسیب را از وی ببینید.
شاید یک پروژه به تاخیر خورده باعث استرس شماست. تنها چاره متمرکز شدن روی آن پروژه است تا وقتی که تمام شود و عامل استرس شما از بین برود. لطفا همینجا بنویسید که هیولای شما در محیط کار چیست و چه کارهایی برای کشتنش می توانیم بکنیم؟

شنبه هایتان شاد

1 دیدگاه

  1. سپيده گفت:

    سلام…
    هیولای من در محیط کار جدیدم مدیرم هست که اخلاق تندی داره و با همه بداخلاقی میکنه و باعث وجد هیولاهای دیگری در درونم مثل دوست نداشتن کار و محیط کارم میشه………….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *