چطور در مصاحبه های شغلی استرس خود را کنترل کنیم؟

طراوت و شادی را به محیط کارمان بیاوریم
بهمن ۲۳, ۱۳۹۴
چگونه در شغل مورد علاقه خود استخدام شویم؟
فروردین ۲۸, ۱۳۹۵

چطور در مصاحبه های شغلی استرس خود را کنترل کنیم؟

Senior businessman learning he is fired.

مصاحبه شغلی شبیه امتحان است، پر استرس و نگران کننده. بعضی از ما حتی از تصور این که قرار است با یک آدم غریبه دو طرف میز بنشینیم و صحبت کنیم ضربان قلبمان تند می شود، چه برسد به این که احساس کنیم که این گفتگو قرار است روی آینده شغلی ما اثر بزرگی به جای بگذارد. یادم است اولین باری که برای مصاحبه شغلی به یک شرکت مشاور مراجعه کرده بودم تازه از مقطع کارشناسی فارق التحصیل شده بودم و منتظر جواب کنکور ارشد بودم. به شرکتی مراجعه کردم که در زمینه کار و رشته مورد علاقه من در مهندسی عمران کار می کرد، سد سازی. در طول دوران لیسانس بالاترین نمره ها را از درس های مربوط به طراحی، ساخت و نگهداری سد گرفته بودم و مطمئن بودم که از تمامی همکلاسی هایم بهتر و بیشتر درباره یک سد می دانم. به خصوص اینکه سه ماه کارآموزی ام هم در همین زمینه کار کرده بودم.
اما تا نوبت به مصاحبه رسید، به محض اینکه با آن آقای مهندس بداخلاق در یک اتاق تنها شدم احساس یک بچه دبستانی به من دست داد. در جواب اکثر سوالها اصلا نمی توانستم اصلا منظور سوال را درست تشخیص بدهم و با بازی روانی مصاحبه کننده کلا مسیر اشتباه را در پیش می گرفتم. همه اینها به خاطر استرس بود. در نهایت آن آقای مهندس من را به هر دلیلی برای بخش خودش انتخاب نکرد. بعدها شنیدم که او اصلا علاقه ای به حضور خانم ها در بخشش نداشته و یکی از دلایل تحت فشار گذاشتن من در مصاحبه همین بوده.
اما مسئله مهم نیت مصاحبه کننده نیست. مصاحبه هم یکی از مراحلی است که ما برای استخدام باید طی کنیم. داشتن یک یا چند تجربه بد هم نباید باعث شود که ترس ما افزایش پیدا کند و احساس کنیم در مصاحبه ناتوان هستیم. حقیقتی که باید باور کنیم این است که هیچ کس نیست که در مصاحبه دچار استرس نشود. استرس به خودی خود اصلا بد نیست. ترس عامل بقای ما انسان هاست. اما ما باید ترس هایمان را بشناسیم و آنها را کنترل کنیم. ترس و استرس را نمی توان از بین برد، اما می شود آنرا کم کرد و یا حتی به خدمت گرفت. در زمان استرس قلب ما تند تر می زند، اکسیژن بیشتری به مغزمان می رسد و کارکرد آن افزایش پیدا می کند. پس وقتی استرس دارید به استرستان بگویید ممنونم استرس.
اما برای کاهش استرس مصاحبه چه کارهایی باید بکنیم؟
اولین مرحله آمادگی است، هرچه ما قبل از مصاحبه برای آن آماده تر باشیم اعتماد به نفس ما بیشتر می شود و ترسمان کمتر. قبل از مصاحبه بهتر است که نگاهی به رزومه خود بیاندازید. تک تک مهارت ها و سوابق کاری خود را به خصوص اگر با شرایط کاری که برای آن قرار است مصاحبه شوید به خاطر بسپارید.
شب قبل به موقع به رختخواب بروید. صبح روز مصاحبه یک صبحانه مقوی حاوی پروتئین (مثل تخم مرغ، البته در صورتیکه مشکلات گوارشی برای شما ایجاد نمی کند) و شیرینی های طبیعی (مثل عسل و خرما) بخورید. از مصرف خوردنی های خیلی شیرین مثل مربا خود داری کنید چون باعث می شود پس از مدت کمی سطح قند خون شما پایین بیاید. اول صبح را با یک آهنگ شاد و امید بخش یا یک فیلم انگیزشی مثبت که از قبل آماده کرده اید شروع کنید.
به موقع رسیدن به محل مصاحبه خیلی مهم است و خیلی ها به همین دلیل استرس زیادی دارند. اگر برای اولین بار است که به محل مصاحبه می روید بهتر است حداقل یک بار در همان ساعتی که مصاحبه دارید به آن محل بروید تا بصورت دقیق از وضعیت ترافیک از آن محل و آن موقع روز مطلع باشید و بتوانید با کمترین استرس به محل مصاحبه برسید.
در هنگام مصاحبه حتی اگر احساس اعتماد به نفس ندارید ژست آن را بگیرید، همین ژست گرفتن به بهتر شدن حال و هوای شما کمک می کند. از قبل به سوالهای احتمالی و جواب هایی که باید بدهید فکر کنید. و در نهایت به یاد داشته باشید، این مصاحبه آخرین فرصت زندگی شما نیست، به آن به چشم یک تجربه نگاه کنید.

شنبه هایتان شاد

6 دیدگاه ها

 1. نگار گفت:

  ممنون. عااالی بود مطلبتون.
  موفق و پیروز باشید

 2. sara گفت:

  دمت گرم ولی نمیدونم الان سر کارید یا نه

 3. مریم گفت:

  مرسی از به اشتراک گذاشتن تجربه هاتون، امیدوارم روز به روز موفق تر باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *