معرفی کتاب شنبه شاد
خرداد ۴, ۱۳۹۵
برگزاری سمینار هنر ارائه مطالب علمی در دانشگاه علم و صنعت
خرداد ۱۴, ۱۳۹۵

استرس در محیط کار- قسمت دوم

در قسمت اول مقاله استرس در محیط کار به بیان سه عامل مهم استرس زا در محیط کار پرداختیم، ناخودآگاه از پیش برنامه ریزی شده، درون گرایی و کمال گرایی. در آن مقاله از شما خواسته بودم با در میان گذاشتن نظرات خود درباره عوامل استرس در محیط کار به پربار شدن این بخش کمک کنید. بسیاری از شما لطف کرده اید و علاوه بر ابراز مهر در نوشته هایتان درباره عوامل دیگری که باعث بوجود آمدن استرس در محیط کار و تحصیل ما می شود صحبت کرده اید.

طبق نظر شما کامل گرایی، انتظارات بالای خانواده، برخورد و انتظارات بیش از اندازه رئیس و … از عوامل مهم استرس زا در محیط کار هستند. اگر بخواهم نظرهای شما را دسته بندی کنم به عامل های زیر خواهیم رسید:

توقع های بیش از حد: توقع های بیش از حد یکی از مهمترین عوامل استرس در زندگی و محیط کار هستند. فرقی ندارد که این توقع بیش از حد را ما خودمان از خودمان داریم که در قالب کمال گرایی بروز می کند یا جامعه و اطرافیان. این توقع ممکن است از طرف همکاران و یا رئیس ما برای انجام کارهای زیاد در مدت زمان کم باشد و از طرف خانواده و جامعه که موفقیت های زود هنگام را از ما سراغ دارد.

بدترین کاری که می توانیم در این زمینه انجام دهیم این است که تسلیم این توقعات شویم و به دیگران حق بدهیم با انتظارات خود زندگی ما را کنترل کنند. در این صورت تبدیل به انسانی خواهیم شد که همیشه مطابق با توقعات دیگران زندگی و یا عمل می کند و استرس و ناخوشنودی شدیدی را تجربه می کند.

رفتارهای ناهنجار در محل کار: گاهی از اوقات همکاران ما رفتارهای ناهنجاری از خود بروز می دهند ک محیط کار را برای ما ناراحت کننده می کند. بعضی افراد عادت های بدی دارند، مانند غیبت کردن، مسخره کردن و تحقیر کردن دیگران. درباره غیبت در محیط کار به صورت مفصل در این مقاله توضیح داده ام.

سایر عادت های ذکر شده متاسفانه در برخی ثابت شده و ما قادر به تغییر آن نیستیم. باید بیاموزیم که در مقابل هر یک از این عادت های زشت چه موضعی بگیریم تا کمترین آسیب و استرس به ما وارد شود. مهمترین کاری که در این زمینه می توانیم بکنیم بالا بردن اعتماد به نفس خود از طریق دیدن نکات قوت و مثبت خودمان است.

ترس از ضایع شدن حق: خیلی وقت ها از این نگرانیم که حق ما در محیط کار ضایع شود و زحمت هایمان نادیده گرفته شود و نتوانیم از حق خود دفاع کنیم. برای اینکه جلوی چنین شرایطی را بگیریم بهتر است مهارت های کلامی خود را بالا ببریم. یاد بگیریم که به صورت بالغانه و لحن مناسب صحبت کنیم، دستاورد های و موفقیت های خود را ابراز کنیم و در صورت نیاز از حق خود با کلمات و رفتارهای متناسب دفاع کنیم.

30 دیدگاه ها

 1. shamsnegaran گفت:

  مطلب مفیدی رو از وبلاگ پژوهشهای اجتماعی دیدم که به نظرم بسیارمفید بود.
  ————————————————————-
  ده مهارت برتر مدیریت استرس، برای کاهش استرس های شغلی :

  ۱٫ تأمل کن! به خاطر داشته باش که آرامش و سلامت ذهن تو مهم تر از هر آنچیزی است که در حال حاضر در مورد آن استرس داری.
  ۲٫ چند نفس عمیق و فکورانه بکش و سعی کن مشکل خود را در ژرف نمایی قرار دهی. از خود سوال کن “آیا این مشکل تا یک سال دیگر باقی می ماند؟ یا تا ده سال می ماند؟” اگر پاسخ “نه” است، پس بسیار سخت گیر هستید.
  ۳٫ کار دیگری به غیر از آنچه که در حال حاضر انجام می دهید و سبب استرس شماست، انجام دهید. می توانید کتابی بخوانید، به یک دوست تلفن بزنید، یک فیلم تماشا کنید، پیاده روی کنید یا هر چیز دیگر. وقتی که احساس می کنید که تمایل به پرخاشگری دارید، کار شما بازده ندارد. تنها ۱۰ دقیقه طول می کشد که سطح استرس شما کاهش یابد!
  ۴٫ استرس دیگران را تقبل نکنید و به خاطر داشته باشید که شما می توانید تنها خودتان را تغییر دهید نه دیگران را.
  ۵٫ آنچه که می توانید تغییر دهید را شناسایی کنید. بپذیرید که چیزهایی وجود دارند که شما هرگز تغییر نخواهید داد.
  ۶٫ تا جاییکه ممکن است زندگی خویش را سهل کنید. تصمیم بگیرید که کدام فعالیت ها بیشترین ارزش را برای شما دارند، و چیزهایی را که ارزش ندارند، حذف کنید.
  ۷٫ دوره های استراحت را برنامه ریزی کنید و مطمئن باشید که آن استراحت ها را خواهید داشت قبل از آنکه خیلی فرسوده شوید.
  ۸٫ وظایف با بیشترین استرس یا سخت ترین کارها را اول از همه در طول روز انجام دهید و برنامه ریزی کنید. زیرا زمانی است که شما بیشترین انعطاف پذیری را در مقابل استرس دارید و که باعث از بین رفتن منبع استرس خواهد شد.
  ۹٫ شجاعت نا کامل بودن را داشته باشید.
  ۱۰٫ حس شوخ طبعی در مورد مسائل داشته باشید. زندگی یک سیرک سه حلقه ای است. بخندید!

 2. shamsnegaran گفت:

  با سلام خدمت “محمد آقا” – کامنت ۱۷ خرداد -:من هم با نظر شما موافق نیستم . اگر نظر جنابعالی نقد بر نوشته بالاست، بهتربود میفرمودین که با کدوم قسمت این متن اختلاف نظر دارین . ضمن اینکه باید قبول کنیم در مسایل روانشناسی هیچ دیدگاه جامعی وجود نداره و متن هر نویسنده، سایه ای از تجربیات شخصی اون رو هم به همراه داره . بنابراین بعضی از راهکارها میتونه با شرایط کاری شما تطابق لازم رو نداشته باشه . برای نتیجه گیری علمی تر ،مورد خاصی رو که به نطر شما در محیط کارتون استرس ایجاد میکنه رو بفرمایید . ضمن اینکه در وضعیت فعلی اقتصادی بزرگترین استرس درآمد ناکافی است و گاهی به نظر میرسه در این شرایط صحبت کردن از بقیه عوامل کمی فانتزی است .اما به هر حال علم روانشناسی سعی میکنه با کنترل متغیر هایی که در اختیار ما هست ،اثرات منفی سایر عوامل رو که تا حدودی غیر قابل تغییر هست رو کمتر کنه. (آفرین به مدیر سایت که نظرات تند و تیز رو هم منتشر کرد)

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم، ما داریم انتقاد صحیح و انتقادپذیری رو توی فضای مجازی تمرین می کنیم.

   درباره مسائل اقتصادی اشاره خیلی خوبی کردید، یکی از مهمترین دلایل استرس زمانه ما مسائل اقتصادیه.

 3. ممد گفت:

  این چه مقاله ای بود بابا
  خودت اصلا دو روز هم کارمند بودی

 4. حسن زاده گفت:

  بعضی وقتها خودمون دستی دستی برای خودمون هم استرس درست می کنیم. مثل وقتی که ندانسته وارد یک کار جدید می‌شویم

 5. باقرپور گفت:

  از مطالبتون استفاده کردم
  ممنون از مطالب عالی و کاربردی شما استاد عزیز

 6. با سلام
  مطلب جالبی بود، چراکه به شخصه تا حدی هر یک از عوامل ذکر شده را در محیط‌های کاری مختلف تجربه کرده و به عینه تاثیر مخرب استرس‌زای‌شان را لمس کرده‌ام.

 7. استاد گرامی مطالب بسیار کاربردی هستند. نمیدونم در برنامه شما برگزاری سمینار یا کارگاه های آموزشی هم وجود داره یا نه. اما لطفا اگر برنامه ای در این خصوص دارید اطلاع رسانی بفرمایید.
  http://www.madaremoshtari.com

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   با سلام، سوال بسیار خوبی پرسیدید. بله در آینده سمینارهایی درباره موفقیت در زندگی حرفه ای برگزار خواهد شد که از طریق همین وبسایت اطلاع رسانی خواهد شد.

 8. سلطانی گفت:

  ممنون از جمع بندی بسیار خوبتون . مواردی که مطرح کردین کاملا درسته

 9. عالی بود استاد، ممنون از مطالب مفیدتون

 10. ممنون از مقاله بسیار مفیدتان
  از بین مواردی که به خوبی به آنها پرداختید، «رفتارهای ناهنجار در محل کار» برای بسیاری از افراد وضعیتی اورژانسی دارد.
  من مشتاقانه منتظر مقالات بعدی شما در خصوص رفتارهای ناهنجار در محل کار هستم
  شاد و پیروز باشید

 11. علیرضا جعفری گفت:

  سلام استاد عالی بود
  شناخت کامل این جزییات میتونه کمک مهمی باشه که بتونیم همیشه یک خروجی خوب و مناسبی رو در کار و زندگی مون داشته باشیم.

 12. نکات بسیار عالی و کاربردی رو گفتید
  دقیقا همینطوره رفتارهای ناهنجار دیگران، ترس از ضایع شدن حقوق و توقع بیش از حد از عوامل استرس زا هستند. ولی نمیشه همه این عوامل رو حذف کرد.
  تنها راهش اینه که مهارت های خودم را ارتقا بدهیم و شرایط و عوامل استرس زا را مدیریت و کنترل کنیم.
  ممنونم از شما

 13. سرکارخانم حاجی ولی، استاد گرانقدر
  بسیار عالی و سپاسگزارم

 14. سلام.
  در محل کار, همکارا همش دنبال این هستند که ببینند چه چیزی به همکارای دیگه داده میشه و به اونها نمی دن. این مشکل رو توو همه جا دیدم. به نظر شما این نکته به تفکر ضایع شده حق اونها ربط داره, یا نه؟

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   بله به احتمال زیاد. متاسفانه این ترس یکی از ترس های شایع در ایران هست که احتمالا دلایل تاریخی داره و در ما نهادینه شده.

 15. با سلام خدمت استاد
  ممنون از مقاله زیبای شما.
  یکی از مواردی که در مورد توقع ها پیش می آید و متاسفانه در اکثر اداره ها مشترک است، بحث توقع ایجاد کردن است.
  برای اینکه موضوع را شفاف تر توضیح دهم به این شکل که، وقتی فردی وارد سازمانی می شود برای اینکه بتواند خودش را اثبات کند و یا اینکه پله های ترقی را زودتر طی کند و یا حتی به خاطر آشنا نبودن به محیط آن اداره یا سازمان(صرفنظر از غلط یا صحیح بودن این رفتارها)وظائف و مسئولیت های بیش از چهارچوب کاری شان را می پذیرند و به این خاطر و توما به دلیل خجالتی بودن این بار و استرس را یک عمر به دوش می کشند.

 16. davari گفت:

  سپاس از راهکار ساده و پرکاربرد شما
  شاد و سربلند باشید

 17. اميد روشنگر گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب مفید .
  امیدوارم به موضوع استرس کار بیشتر بپردازید.
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *