رونمایی از کتاب شنبۀ شاد، کتاب شنبۀ شاد در نمایشگاه کتاب
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵
فصل اول کتاب شنبه شاد برای دانلود
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵

استرس در محیط کار- قسمت اول

خیلی از ما در محیط کار و تحصیل به دلایل مختلف با استرس دست و پنجه نرم می کنیم. نوع فرهنگ تحصیل و نحوه اداره مدارس و دانشگاه ها در کشور ما به گونه ای بوده است که دوازده سال مدرسه و پس از آن دانشگاه با سایه اضطراب و استرس گذشته است. در واقع بهترین سال های عمر ما با این به قول آقای معظمی قاتل خاموش عجین شده. زخم هایی از آن خورده ایم که ممکن است تا پایان عمر آنها را به همراه داشته باشیم. زخم هایی مثل بیماری های گوارشی، سفید شدن زودتر از هنگام موها، سر دردهای دوره ای، بی حوصلگی، کم تحملی و …

امیدوار بودیم که با پایان یافتن دوران تحصیلی و شروع زندگی حرفه ای این کابوس ها پایان یابد، اما افسوس که برای خیلی از ما، محیط کار هم استرس زا و ناراحت کننده است. اما عوامل این استرس در کجاست؟ من روان شناس نیستم و نمی توانم از دیدگاه روان شناسی نظر بدهم، بلکه تنها از روی تجربه خودم صحبت می کنم. در فایل صوتی شربت ضد استرس گفته بودم که از چه راه هایی می توانیم اثرات استرس را روی بدن و ذهنمان کاهش دهیم.

در این مقاله سعی داریم با ریشه یابی و آگاهی از عوامل استرس زا در محیط کار، تلاش کنیم تا آنها را به حداقل برسانیم. همین که ما با عامل اصلی استرس آشنا شویم قدم مهمی در کاهش اثر آن برداشته ایم، چون سعی می کنیم از آن دوری کنیم و یا لااقل بفهمیم که الان به این دلیل نه چندان مهم است که دارم استرس را تجربه می کنم، پس چه بهتر که اهمیت کمتری به آن بدهم. مطالبی که از نظر من باعث احساس استرس در محیط کار ما می شود و روش هایی که می توانیم آن ها را کاهش دهیم به شرح زیر است:

ناخودآگاه از پیش برنامه ریزی شده: ما عادت کرده ایم که در محیط بیرون از خانه استرس داشته باشیم. کودک درون ما هنوز همان بچه ۶ ساله ای هست که روز اول مدرسه از اینکه پا را از محیط امن خانه بیرون می گذاشت و به محیط دلهره آوری به نام مدرسه، دور از مادرش می رفت، نگران بود. هر بار که چند دقیقه دیرتر به مدرسه می رسید به شدت مورد توبیخ ناظم و معلمش قرار می گرفت و به همین دلیل راه خانه تا مدرسه را با ترس از دیر شدن سپری می کرد. درباره استرس ناشی از امتحانات و نتایج آنها حرفی نمی زنم. ناخودآگاه ما نمی داند که در اداره ناظمی برای توبیخ کردن او منتظرش نیست (البته ممکن است در بعضی ادارات باشد!)، بهتر است هر از گاهی این را به او یادآوری کنیم.

درون گرایی: بعضی از ما، به خاطر تیپ شخصیتی که داریم برایمان سخت است با افراد مختلف در ارتباط باشیم. این مشخصه بیشتر در افراد درون گرا دیده می شود، یعنی کسانی که قدرت و توانشان در تنهایی افزایش می یابد. این یک ضعف نیست، بلکه این افراد که نصف جمعیت زمین را تشکیل می دهند برای تمرکز و آرامش در محیط کار به فضاهای محدود تر و با تعداد افراد کمتر نیاز دارند و یک محیط کار شلوغ و پر رفت آمد حال این افراد را بد می کند و انرژی آنها را تحلیل می برد.

در عین حال که خوب است سعی کنیم اجتماعی تر و سر زنده تر باشیم، اگر از دسته انسان های درون گرا هستیم بهتر است این روحیه خود را درک کنیم و سعی کنیم تا حد ممکن در محل های با تعداد افراد کمتر به دنبال شغل بگردیم و یا در صورت امکان گوشه خلوت تری از محل کار را به خود اختصاص دهیم.

کمال گرایی بیش از حد: انجام به موقع کارها و تحویل دادن پروژه ها گاهی وقت ها بار فکری زیادی در بر دارد. برای بعضی از آدم ها سخت است که کارشان را در مورد مقرر تحویل دهند و به اصطلاح دائم کارشان را کش می دهند و در عین حال استرس زیادی را تحمل می کنند چون اصلا دوست ندارند کارشان ایرادی داشته باشد، از جمله اینکه دیر تحویل داده شود. این کمال گرایی بیش از حد باعث می شود که شخص هیچ وقت از کاری که انجام می دهد احساس رضایت نکند و مدت های طولانی در یک قسمت از کار درجا بزند و پیشرفتی نداشته باشد.

اگر جزو این دسته از انسان ها هستیم بهتر است سعی کنیم کار خود را به مراحل کوچکتر تقسیم کنیم و برای انجام هر مرحله زمانی مشخص کنیم. تمام تلاش خود را انجام دهیم که هر مرحله را هر طور شده در زمان مشخص شده و با هر کیفیتی که شده انجام دهیم و دیگر به آن بر نگردیم تا کل کار به پایان برسد. در آن صورت اگر زمان اضافی باقی مانده بود می توانیم کارمان را بازبینی کنیم.

این روش باعث می شود تا وسواس دوباره کاری در هر قسمت بر ما غلبه نکند و در نهایت بتوانیم کارمان را در زمان مورد نظر تحویل دهیم و استرس شدید به تاخیر خوردن را تحمل نکنیم. یادمان باشد کار متوسط کامل بهتر است از کار بی نقص ناقص است.

ادامه دارد…

شنبه هایتان شاد

 

پی نوشت: شما چه عوامل استرس زایی در محیط کار سراغ دارید؟ لطفا کمک کنید تا سری مقاله های استرس کاملتر و جامع تر باشد.

22 دیدگاه ها

 1. فاطمه آقابیگ گفت:

  مقاله ای خوب بود ادامه مقاله را باید در کدام قسمت سایت مطالعه کنیم؟

 2. نکات بسیار عالی و کاربردی رو بیان کردید که با عمل کردن به اونها نتایج بسیار خوبی خواهم گرفت
  فقط باید بیشتر و بیشتر تمرین کنم
  ممنونم

 3. دورود و سلام به شما استاد عزیز
  مطالعه مقاله شما من رو به این فکر انداخت کهکنترل استرس از طریق تغذیه چقدر امکان پذیر هست.
  در واقع شما بنده روبه صرافت انداختید که در این مورد بیشتر بیاندیشم
  به امید موفقیت جاودان
  سالم وتندرست باشید

 4. اميد روشنگر گفت:

  سلام خانم دکتر
  خیلی از مقاله استفاده کردم. موضوع استرس در محیط کار از علاقمندی‌های من هم هست. و مطالعاتی داشتم و این مقاله به نظرم بسیار کوتاه و کاربردی هست. به نظرم بخش کمالگرایی بیش از حد خیلی فراگیر باشه…
  کاش یه مقاله جداگانه فقط به این موضوع بپردازه.
  ممنون

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام
   خیلی متشکرم از نظرتون. خوشحال میشم از اطلاعات شما بیشتر استفاده کنیم. درباره کمال گرایی در آینده بیشتر خواهم نوشت.

 5. سلام و متشکرم از مقاله خوبتان

  برای من که خیلی مفید بخصوص که کارم و محیط کارم پر از استرسه و چون فرد کمال گرایی هستم همیشه سعی میکنم تمام کارهام به نحو احسن انجام شود و این خصوصیت باعث میشه کل انرژی من در طول روز گرفته شه و واقعا بعد از یک روز کاری پراسترس ترجیح میدم برم به غار خلوت و تنهای خودم . سعی میکنم از روش هایی که فرمودید بیشتر استفاده کنم تا کمتر اذیت شم.
  منتطر مقالات خوب بعدی شما هستم.

  همیشه شاد و موفق و عالی باشید.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم از نظرتون، بله درک می کنم، کامل گرایی که در ما نهادینه شده یکی از بزرگترین دشمن های زندگی ماست.

 6. کل مقاله تون یه طرف،
  جمله ى “کار متوسط کامل بهتر است از کار بى نقص ناقص” هم یه طرف!
  مقاله تون عالى و جمله بالا فوق العاده بود.
  اینکه به فضاى استرس زایى که از جانب مدارس بر روى دانش آموزان وارد میشه اشاره کردید هم کاملاً موافق هستم و امیدوارم حداقل خانواده ها ملزومات زندگى شاد رو فداى درسى که خودش قراره در آینده براى بچه ها شادى بخره، نکنن…

 7. سينا محمديان گفت:

  من با خواندن این مقاله سعی میکنم به کارمندان و همکاران درونگرای خودم به نوعی تایم برای کارشان بدهم و تحت فشار قرارشون ندم،چون متوجه شدم اونا بیشتر تحت فشار استرس هستند

 8. مقاله جالبی بود. مخصوصا واسه منی که کار پر استرسی دارم مفید بود و منتظر قسمت دوم مقالتون هستم.

 9. باقرپور گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون استاد

 10. سلام و خسته نباشیدممنونم بابت
  نکات بیان شده برایم بسیار کاربردی و دغدغه همیشگی من در کارم است و إز مشکلات کارکنان سازمانها استرس نسبت به تاخیر در کار و کمال گرایی در انجام وظائف میباشد.ولی توقع مدیران نسبت به کارکنان این استرس را تشدید میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *