چطور در مصاحبه های شغلی استرس خود را کنترل کنیم؟
بهمن ۲۶, ۱۳۹۴
ادامه تحصیل ، آری یا نه؟
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵

چگونه در شغل مورد علاقه خود استخدام شویم؟

نمی دانم شما که این مقاله می خوانید شاغلید یا جویای کار؟ من این مقاله را بیشتر برای دوستان جویای کار می نویسم، هرچند ممکن است به درد شاغلین هم بخورد.

ما از کودکی در مدرسه مطالب گوناگونی می آموزیم، از ریاضی و فیزیک گرفته تا ادبیات و جغرافیا. اگر به دانشگاه هم بریم بر اساس رشته تحصیلی واحد های درسی زیادی پاس می کنیم. این درس ها معلومات ما را بسیار بالا می برد، اما متاسفانه در این برنامه درسی سخت‌گیرانه جای یک چیز مهم خالی است. چیزی که ما را برای داشتن یک شغل خوب آماده می کند و کمک می کند که از نظر شغلی انسان های موفقی شویم : مهارت!

متاسفانه در سیستم آموزشی ما مهارت اصلاً یا بسیار کم آموزش داده می شود. ولی در زمان استخدام، کسی که شما را استخدام می کند بیش از هر چیزی به مهارت شما بها می دهد. ممکن است در برخی از ادارات دولتی یا شرکت های خصوصی که همچنان به شیوه دوران پارینه سنگی اداره می شوند در هنگام استخدام به معدل و دانشگاه محل تحصیل شما توجه شود ولی در شرکت های موفق بیش از هر چیزی به مهارت بها می دهند.

اگر می خواهید در شغل مورد علاقه تان استخدام شوید و اگر می خواهید در آن شغل موفق شوید باید در ابتدا قسمتی از مهارت های مهم مربوط به آن شغل را کسب کنید. باقی مهارت ها به تدریج و پس از شروع به کار خود به خود کسب خواهد شد. اما بعضی مهارت ها برای استخدام مهارت پایه محسوب می شوند و کارفرما در جلسه مصاحبه از شما می پرسد که آیا آن مهارت ها را دارید یا خیر؟

اجازه دهید با چند مثال موضوع را روشن تر کنم. فرض کنید که شغل مورد علاقه شما فروشندگی باشد، مهارت های پایه در این شغل عبارتند از: مهارت ارتباط با مشتری، مهارت استفاده از دستگاه های محاسبات ریاضی (کامپیوتر، ماشین حساب، …) و …

برای شغل طراحی در مهندسی ساختمان، مهندس ما باید علاوه بر داشتن مدرک مهندسی با نرم افزارهای طراحی و محاسبات مورد استفاده در صنعت ساختمان، نحوه گزارش نویسی و … آشنا باشد. برای استخدام در شغل منشی گری یا دستیاری فرد باید با تایپ ده انگشتی، مهارت گفت گوی حضوری یا تلفنی با مشتری، خدمات مشتری و … آشنا باشد.

شما به چه شغلی علاقه دارید؟ آیا با مهارت های مورد نیاز آن آشنا هستید؟ اگر از صمیم قلب شغلی را دوست دارید قبل از هر کاری تا می توانید نسبت به فهرست خدماتی که باید در آن شغل انجام دهید اطلاعات کسب کنید و ابتدا مطمئن شوید که این همان شغل مورد علاقه شماست. سپس لیستی از مهارت های مورد نیاز برای آن شغل تهیه کنید. این لیست را می توانید با مشورت از کسانی که در آن حوزه مشغول به کار هستند تهیه کنید و به کمک آنها با کلیدی ترین آن مهارت ها آشنا شوید.

سپس تلاش کنید که این مهارت ها را کسب کنید. برای کسب این مهارت ها می توانید در کلاس های آموزشی شرکت کنید یا در شغل های پاره وقت مشابه که استخدام در آنها راحت تر است مشغول به کار شوید. این کار را به خصوص به دانشجویان شاغل به تحصیل پیشنهاد می کنم تا بتوانند پس از فارق التحصیلی با یک رزومه خوب وارد بازار کار شوند. امیدوارم که با بکار بستن این توصیه ها بتوانید در شغل مورد علاقه تان استخدام شود.

شنبه‌هایتان شاد

5 دیدگاه ها

 1. محدثه گفت:

  عزیزم خیلی خوب بود.دستت درد نکنه بابت این مطالب

 2. مریم گفت:

  واقعاً مفید بود. ممنونم ازتون

 3. REZA گفت:

  با سلام

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *