آرامش در محیط کار – چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم؟
آبان ۲۰, ۱۳۹۴

چگونه در شغل خود پیشرفت کنیم ؟

چرا نمی توانیم در شغل خود پیشرفت کنیم ؟

اکثر ما دوست داریم شغلمان را دوست داشته باشیم و در آن پیشرفت کنیم . اگر پای صحبت اکثر شاغلین بنشینیم، متوجه می شویم که در اغلب موارد از اینکه در محیط کارشان قدرشان را نمی دانند، به موقع پیشرفت نمی کنند، شرایط شغلیشان در حد توانایی های آنها نیست و حقوقشان کافی نیست شکایت دارند. اما آیا مشکل فقط از دیگران است؟ مسلما خیر.
بسیاری از ما کارمان را با بی میلی، بی توجهی و بی دقتی انجام می دهیم و آنچه برای بهتر انجام دادن آن لازم است را نمی آموزیم. تلاش نمی کنیم که کار و وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهیم و فقط ساعتهای کاری را پر می کنیم، با این حال توقع داریم که قدرمان را بدانند، از ما تشکر کنند، حقوقمان را افزایش دهند و موقعیت شغلی بهتری نصیب ما شود، یعنی به کل نقش خود را نادیده می گیریم.

یک مثال بزنم؟

اجازه بدهید با یک مثال کوچک که ممکن است خود شما بارها با نظیر آن برخورد داشته اید منظور خودم را بهتر بیان کنم. چند روز پیش در محل کارم نیاز داشتم که یک سری مدارک را هرچه سریعتر به اداره ای بفرستم. به همین خاطر با پیک بادپایی که همیشه با آن کار می کنیم و روبروی محل کار ما قرار گرفته است تماس گرفتم. سه ربع گذشت و خبری از پیک نشد، دوباره تماس گرفتم. مسئول محترم با بد خلقی به من گفت که نگهبانی ما پیک را به ساختمان اداره راه نداده چون کسی به اسم ولی پور در اداره نداشته اند. گفتم آقای محترم، من به شما گفتم اسم من حاجی ولیئی است، چه ربطی به ولی پور دارد. آن آقا با عصبانیت داد زد حالا می گویید من چکار کنم؟ من پاسخ دادم هیچ، پشیمان شدم، خدانگهدار.

Office rage series - businesswoman received bad news

آن مسئول تلفن فراموش کرده بود که کار او گرفتن نام و آدرس صحیح مشتری و برخورد مناسب با اوست. حاضر نبود کاری به این سادگی را به درستی انجام دهد و بجای آن با مشتری دعوا کرد. حاضرم شرط ببندم که بسیار هم از شرایط کاریش ناراضی است و اعتقاد دارد که حقش اینچنین شغلی نیست درحالیکه حتی از انجام صحیح همین شغل ساده هم سر باز می زد.

از این به بعد چه کنیم تا در شغل خود پیشرفت کنیم ؟

اگر می خواهید در شغل خود موفق باشید و قدر شما را بدانند قبل از هر چیز باید وجدان کاری داشته باشید و کار خود را به بهترین نحو انجام دهید، هر قدر هم که به ظاهر ساده و پیش پا افتاده باشد. پس دست به کار شوید، همین الان یک برگ کاغذ بردارید و روی آن به این سوالها پاسخ بدهید:
– من در شغل خودم چه وظایفی دارم؟
– چگونه می توانم این وظایف را به بهترین نحو انجام دهم؟
– چه مطالب جدیدی باید بیاموزم تا در شغل خودم بهترین باشم؟
پس از پاسخگویی به این سوال ها به دنبال عمل باشید.

شنبه هایتان شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *