چطور کار پیدا کنیم ؟ از کجا باید شروع کنیم؟

هفت مهارت فردی موفقیت شغلی
هفت مهارت فردی کلیدی برای پیشرفت شغلی
مرداد ۵, ۱۳۹۵
انتخاب رشته تحصیلی در مقطع دبیرستان و دانشگاه
مرداد ۲۰, ۱۳۹۵

چطور کار پیدا کنیم ؟ از کجا باید شروع کنیم؟

چطور کار پیدا کنیم ؟ از کجا باید شروع کنیم؟

کار پیدا کردن، به خصوص برای افرادی که برای اولین بار می خواهند سر کار بروند کار دشواری است. به خصوص اینکه اگر نگاهی به آگهی های کاریابی روزنامه ها بیاندازیم، متوجه می شویم که هم آگهی ها افراد با سابقه کار می خواهند. پس بقیه چطور استخدام شوند؟ در این مقاله قصد دارم روش هایی را پیشنهاد بدهم که کمک کند متقاضیان کار سریعتر به نتیجه برسند.

همانطور که قبلا هم گفته ام، اولین قدم برای پیدا کردن کار مناسب، تهیه یک رزومه موثر و تاثیرگذار است. داشتن یک رزومه تاثیرگذار، شما را خیلی حرفه ای تر از کسی نشان می دهد که بدون داشتن یک برگ کاغذ در دست، به منابع انسانی یک شرکت مراجعه می کند. پس اولین قدم تهیه رزومه است.

کتاب گام به گام تا یک رزومه موثر  نوشته فاطمه حاجی ولی می تواند شما را در این کار راهنمایی کند. این کتاب یک راهنمای قدم به قدم و ساده است برای رزومه نویسی. این کتاب را می توانید بصورت رایگان دانلود از اینجا دانلود کنید.

کتاب گام به گام تا یک رزومه موثر

در قدم بعدی باید سراغ شرکت ها، اداره جات و کارگاه هایی برویم که به تخصص ما نیاز دارند. در این مسیر نباید خستگی و ناامیدی شما را از ادامه راه باز دارد. از طریق جستجو در اینترنت، پرسیدن از آشناها، همکلاسی ها و … لیستی از همه جاهایی که به تخصص شما نیاز دارند تهیه کنید. این لیست را بر اساس اولویت های شخصی خود، مثل مسافت تا خانه، وضعیت حقوق و مزایا و … رتبه بندی کنید.

حالا نوبت این است که به تک تک جاهایی که در لیست نوشته اید مراجعه کنید و رزومه بدهید. صحبت از مراجعه حضوری است، نه تلفن زدن یا فرستادن ایمیل. سعی کنید با اشخاصی که به آنها مراجعه می کنید ارتباط خوبی برقرار کنید. با اعتماد به نفس و خوش اخلاق باشید. به آنها احترام بگذارید و خوشرو باشید. حتما شماره ای برای پیگیری از آنها بگیرید و هر چند روز بک بار کار خود را پیگیری کنید.

به عنوان یک دانشجو چطور کار پیدا کنیم ؟

اگر بتوانیم در زمانی که هنوز دانشجو هستیم کار پیدا کنیم، یک قدم بسیار بزرگ در راه موفیقت شغلی آینده خود برداشته ایم. کارهای دانشجویی لازم نیست حتما در راستای رشته تخصصی ما باشد. کارهایی که نیاز به مهارت های عمومی تر هم دارد بسیار مناسب است. برای مثال، یک دانشجوی مهندسی عمران یا معماری می تواند شغلی به عنوان نقشه کش بگیرد. شغل های پاره وقتی مثل دستیاری برای دروان دانشجویی خیلی مناسب هستند.

برای گرفتن این دسته از شغل های شما معمولا باید یک سری مهارت های فردی و حرفه ای داشته باشید. برای مثال تسلط خوبی به یک سری نرم افزارهای گرافیکی و همینطور تایپ داشته باشید. زبان خارجی بلد باشید و توانایی برخورد مناسب با مشتری داشته باشید. همینطور باید در کارتان بسیار متعهد باشید.

خیلی وقت ها، به دلیل پایین بودن دستمزد این دسته از شغل ها، فرد کارش را با جان و دل انجام نمی دهد. این بزرگترین اشتباه است، چون این شغل به ظاهر کم اهمیت، در صورت عملکرد خوب می تواند باعث پیدا کردن یک شغل بهتر با موقعیت بهتر شود. توصیه نامه کارفرمای قبلی همیشه نقش بسیار مهمی در استخدام دارد.

به عنوان یک فارغ التحصیل چطور کار پیدا کنیم ؟

اگر هیچ سابقه کاری نداشته باشیم، پیدا کردن شغل ممکن است کمی سخت باشد. ولی ناممکن نیست. در این شرایط باید سعی کنیم که اول از هر ارتباط های خوبی برقرار کنیم. برای این کار یکی از بهترین گزینه های اساتید دانشگاه هستند. بعضی از اساتید دانشگاه، علاوه بر تدریس و تحقیق در دانشگاه، با شرکت ها و سازمان های مختلف نیز همکاری دارند.

با مراجعه به این دسته از اساتید می توانیم با شرکت هایی که می توانیم در آنها به دنبال کار بگردیم آشنا شویم. همچنین می توانیم بفهمیم که برای کار در این شرکت ها چه ویژگی هایی باید داشته باشیم. اگر سابقه خوبی پیش این اساتید داشته باشیم، می توانیم از آنها خواهش کنیم که توصیه ما را به افرادی که می شناسند بکنند. این توصیه ها منجر به استخدام نمی شود، اما باعث می شود که تقاضای کار ما با دید مثبت تری مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اگر تحصیلات دانشگاهی نداریم چطور کار پیدا کنیم ؟

اگر هیچ تحصیلات دانشگاهی نداشته باشیم، بهتر است سعی کنیم یک سری مهارت ها را بیاموزیم. اول باید مشخص کنیم که به چه شغل یا شغل هایی علاقه مندیم. سپس با پرس و جو از اشخاصی که با آن شغل سر و کار دارند و یا خودشان صاحب کارند بفهمیم که چه مهارت هایی را برای این کار لازم داریم. باید زمانی را به آموختن مهمترین این مهارت ها اختصاص

6 دیدگاه ها

 1. من گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 2. بردیا گفت:

  به عنوان یک برادر
  پس از چهارسال نقشه کشی سازه و فاز دومعماری
  به هیچ وجه وارد این شغل نشید
  حاضر نیستن بخاطرش پول زیادی پرداخت کنن
  لنگ امورات زندگیمونیم

 3. بهروز گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشد
  حقیقتش الآان دو راه برای کار گیر اوردن هست
  ۱-پارتی۲-سابقه کار زیاد و مرتبط و مفید
  مورد اول برای فارغ التحصیلانی مثل خودمه و مورد دوم برای با تجربه ها

 4. محمدرضا خسروی گفت:

  سلام
  مطلب بسیار خوبی بود، به عنوان یک پیشنهاد در حوزه مهندسی سایت جامعه مهندسان مشاور به نشانی زیر میتونه راهی برای آشنایی با شرکتهای مشاور فعال در رشته های مختلف باشه. این سایت شرکتها رو بر اساس زمینه های فعالیتشون دسته بندی کرده و اطلاعاتی که برای تماس با شرکتها لازم هست رو در اختیار مخاطب میذاره.
  http://www.irsce.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *