آرامش در محیط کار – چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم؟
آبان ۲۰, ۱۳۹۴
موفقیت در مصاحبه – چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟
آذر ۱۳, ۱۳۹۴

چطور شنبه را به یک روز شاد تبدیل کنیم؟

زمان مورد علاقه شما در هفته چه روزی است؟ اجازه بدهید حدس بزنم، چهارشنبه شب ها برای کسانیکه دو روز آخر هفته تعطیل هستند و پنجشنبه شب ها برای کسانیکه فقط جمعه ها تعطیل هستند. یک سوال دیگر، چه زمانی در هفته را اصلا دوست ندارید؟ باز هم با اجازه شما من حدس می زنم، عصر جمعه. از کجا می دانم؟ چون من هم یه نفر هستم مثل خود شما 🙂
اما چرا عصر جمعه تا این حد دلگیر است؟
بعضی ها دلایل مذهبی برای این کار بیان می کنند، در صورتیکه دلگیر بودن عصر جمعه برای انسان های غیر مذهبی هم رخ می دهد، همچنین در کشورهای غیر مسلمان که تعطیلی آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه است هم مردم از افسردگی عصر یکشنبه می نالند. یکی از مهمترین دلایل دلگیر بودن عصر های جمعه را می توان در چگونه گذراندن آن پیدا کرد. اکثر ما در طول هفته برای رسیدن جمعه و خلاصی از دغدغه های کار روزمره لحظه شماری می کنیم و منتظریم تا جمعه برسد و ما به استراحت و تفریح بپردازیم. بیشتر مواقع شب جمعه دیر می خوابیم و روز جمعه ساعتها دیرتر از روزهای کاری بیدار می شویم تا خستگی روزهای گذشته را در کنیم. به قول یکی از دوستان فرهیخته ام (این را محض شوخی ننوشته ام، ایشان واقعا فرهیخته هستند) “تمام کیف جمعه به اینه که تا ۱۱ بخوابی و صبحانه و ناهار رو یکجا بخوری”.
نتیجه این کار چیست؟ دم ظهر، خسته و کوفته و کسل بیدار می شویم. سپس با لیستی بلند و بالا از کارهای عقب افتاده در طول هفته مواجهیم که مجبوریم آنها را تا شب انجام دهیم، کارهایی مثل شستن و آماده کردن لباس ها برای طول هفته، تمیز کردن خانه، انجام تعمیرات خانه و ماشین و … و در نهایت عصر جمعه از راه می رسد، بسیاری از کارها انجام نشده و کودک درون ما به ما می گوید این بود روز تعطیلی که وعده اش را به من داده بودی؟ فردا که دوباره باید بروی سر کار و هیچ کاری برای من نکرده ای!
برای رهایی از این دور باطل چند راه حل به خودم و شما پیشنهاد می کنم:
۱- در طول هفته سعی کنید کارهای ضروری را به تدریج انجام دهید تا همگی برای روز جمعه تلنبار نشوند
۲- یک لیست از کارهای تفریحی که دوست دارید در روز جمعه بعد انجام دهید تهیه کنید و سپس از بین آنها دو یا سه کار که انجام آن برای جمعه هفته بعد ممکن است و امکانات خاصی لازم ندارد انتخاب کنید
۳- سعی کنید در روز پنجشنبه سایر کارهای ضروری را انجام دهید
۴- از روز قبل با توجه به لیست تفریحات و لیست کارهای ضروری باقی مانده برای روز جمعه برنامه ریزی کنید
۵- شب جمعه زود بخوابید، صبح جمعه سحرخیز باشید و بعد از ورزش و خوردن یک صبحانه مفصل برنامه خود را عملی کنید
۶- کارهایتان رو طوری انجام دهید که جمعه شب زود به رخت خواب بروید و برای رسیدن یک شنبه پر نشاط آماده شوید
الان که این مطلب را برای شما می نویسم عصر جمعه است، از فردا شنبه برای ساختن جمعه ای عالی اقدام کنید و تفاوت آخر این هفته را با آخر هفته های قبلی تان مقایسه کنید. مطمئن باشید داشتن یک جمعه دوست داشتنی و شاد کلید بوجود آوردن یک شنبه شاد است.
موفق باشید

6 دیدگاه ها

 1. سعید پرهیزکاری گفت:

  با سلام
  از مطالب نوشته شده در سایت استفاده کردم ، ضمنن عرض تبریک به مناسبت چاپ اولین کتابتون برای شما آرزوی موفقیت و شادی روزافزون دارم.

 2. Shima گفت:

  بی صبرانه منتظرم که کتابتون رو بخونم

 3. shamsnegaran گفت:

  سلام . این کتاب شنبه شاد که نوشتین ،چاپ شده ؟

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   با سلام
   از سوال خوبتان متشکرم.
   کتاب شنبه شاد انشاءالله تا آخر هفته از زیر چاپ در می آید و پس از آن بصورت آنلاین در همین وبسایت عرضه خواهد شد. همچنین امسال در نمایشگاه کتاب هم شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *