موفقیت در مصاحبه – چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

چطور شنبه را به یک روز شاد تبدیل کنیم؟
آبان ۲۲, ۱۳۹۴
رزومه تاثیرگذار – چگونه یک رزومه تاثیرگذار بنویسیم؟
آذر ۲۲, ۱۳۹۴

موفقیت در مصاحبه – چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

موفقیت در مصاحبه – چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

یکی از خوان‌هایی که قبل از رسیدن به شغل دلخواهمان باید از آن عبور کنیم مصاحبه شغلی است. بسته به اینکه موسسه‌ای که قصد داریم در آن استخدام شویم چگونه موسسه‌ای است، مصاحبه شغلی می‌تواند مراحل مختلفی داشته باشد یا فقط از یک مرحله تشکیل‌شده باشد. اگر تابه‌حال در یک مصاحبه استخدامی شرکت کرده باشید، احتمالاً می‌دانید که مهم‌ترین دشمن ما در مصاحبه اضطراب غیرقابل‌کنترل ماست. این استرس می تواند مانع موفقیت در مصاحبه شود.

برای موفقیت در مصاحبه باید اضطراب خود را مدیریت کنیم

چگونه باید بر این اضطراب غلبه کنیم؟ اضطراب یک واکنش طبیعی عصبی در هنگام انجام کارهای یا جدید مهم است، پس همه افراد دچار آن می‌شوند و مصاحبه‌گر هم به‌خوبی بر این امر واقف است. همه ما اضطرابی را که در اولین روز ورود به مدرسه داشتیم به خاطر می‌آوریم، درحالی‌که روزهای بعدازآن چنین حس آزاردهنده‌ای را تجربه نکرده‌ایم. اما زمانی که اجازه دهیم اضطراب ما از کنترل خارج شود و روی روند مصاحبه تأثیر منفی بگذارد در مصاحبه شکست خواهیم خورد.

برای موفقیت در مصاحبه باید بتوانیم استرس خود را کنترل کنیم. بهترین راه کنترل استرس داشتن آمادگی کافی قبل از انجام مصاحبه است. قبل از هر چیزی در نظر بگیرید که افراد زیادی برای این موقعیت شغلی درخواست داده‌اند و تنها تعداد کمی از آن‌ها به مصاحبه دعوت‌شده‌اند، پس اگر شما به مصاحبه دعوت‌شده‌اید یعنی استخدام‌کنندگان در شما قابلیت‌های مناسبی دیده‌اند، هورا!

برای موفقیت در مصاحبه باید این اطلاعات را جمع آوری کنیم

برای آمادگی مناسب قبل از مصاحبه شغلی ابتدا سعی کنید تا می‌توانید در مورد موسسه‌ای که می‌خواهید در آن استخدام شوید تحقیق کنید، درباره حوزه‌های کاری آن، پروژه‌های انجام‌شده، اهداف و برنامه‌های شرکت و نقاط ضعف و قدرت آن اطلاعات به دست آورید. اولین منبع اطلاعاتی شما می‌تواند وب‌سایت خود شرکت باشد، همین‌طور آشنایانی که در آن شرکت کارکرده‌اند یا با آن شرکت سروکار دارند.

سپس از خود بپرسید که کدام‌یک از تجربیات، مهارت‌ها و توانایی‌های شما در راستای اهداف و برنامه‌های آن شرکت است؟ چه مطالب جدیدی باید بیاموزید تا یک کارمند مؤثرتر در آن شرکت باشید؟ هدف شرکت از استخدام شخصی مانند شما چیست؟ هدف شما از استخدام شدن در آن شرکت چیست؟ چگونه می‌توانید در آن شرکت بیشترین پیشرفت را داشته باشید؟

بعد از اندیشیدن به این سؤالات و یادداشت کردن مطالب مهم شما تا حد بسیار زیادی برای مصاحبه شغلی آماده هستید و می‌توانید به سؤالات مصاحبه‌گر پاسخ دهید. چون سؤالاتی که مصاحبه‌گران از شما می‌پرسند به‌طورکلی حول محور این است که استخدام شما برای آن شرکت چه نفعی خواهد داشت؟ آیا تجربه یا تخصص مرتبطی با آن شغل دارید؟ آیا ایده و برنامه خاصی در راستای اهداف شرکت دارید؟ آیا توانایی خاصی در توسعه شرکت دارید؟

البته به‌احتمال‌زیاد پس از اندیشیدن به این سؤالات و در مسیر پیدا کردن جواب آن‌ها سؤالات زیادی برای خودتان مطرح خواهد شد که جواب آن را نمی‌توانید پیدا کنید، چه‌بهتر! چون یکی از سؤالاتی که در انتهای اکثر مصاحبه‌ها پرسیده خواهد شد، بخصوص زمانی که مصاحبه‌کننده به این نتیجه رسیده است که شما به‌احتمال‌زیاد فرد مناسبی برای آن شرکت هستید، این است: شما سؤالی ندارید؟ و اشتباه‌ترین پاسخی که می‌توان به این سؤال داد این است که بگوییم: خیر، در حال حاضر سؤالی ندارم! در این صورت مصاحبه‌گر تصور خواهد کرد که شما هیچ ایده و اطلاعاتی در مورد آن شرکت ندارید، اهمیتی برای وقت او که شمارا به مصاحبه دعوت کرده قائل نبوده‌اید و یا موقعیت را جدی نگرفته‌اید.

بجای این خطای فاحش می‌توانید سؤالاتی را که در هنگام کسب آمادگی برای مصاحبه برایتان پیش‌آمده بپرسید، اینکه هدف از تعریف موقعیت شغلی که برای شما در نظر گرفته‌شده چیست؟ چه قابلیت‌هایی باید در خود ایجاد کنید که در آن موفق‌تر باشید و چه انتظاراتی از شما می‌رود. توجه به این نکته ضروری است که پرسیدن هریک از این سؤالات بستگی به این دارد که مصاحبه‌گر در طول مصاحبه به آن‌ها جواب نداده باشد، در غیر این صورت مفهوم سؤال شما این خواهد بود که در طول انجام مصاحبه به‌خوبی به حرف‌های او گوش نداده‌اید. امیدوارم که همه شما بتوانید در شغلی که به آن علاقه‌مند هستید مشغول به کار شوید.

شنبه‌هایتان شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *