بالا رفتن از پله های پیشرفت
پیشرفت سریع در شغل ؟ موانع پیشرفت چیست؟
مرداد ۳, ۱۳۹۵
چطور کار پیدا کنیم ؟ از کجا باید شروع کنیم؟
مرداد ۸, ۱۳۹۵

هفت مهارت فردی کلیدی برای پیشرفت شغلی

هفت مهارت فردی موفقیت شغلی

هفت مهارت فردی کلیدی برای پیشرفت شغلی

داشتن مهارت فردی لازمه موفقیت در هر زمینه ای از جمله شغل و حرفه است. قبلا در این مقاله  و این یکی در مورد اینکه چگونه برای پیشرفت شغلی آماده شویم توضیح داده ام. مهارت های فردی بسیار زیادی هستند که به ما کمک می کنند در زندگی مان موفق تر باشیم. اما از این بین بعضیها مهم ترند و تاثیر بیشتری دارند. به خاطر همین  در این مقاله می خواهم هفت مهارت فردی حرفه ای بسیار کاربردی را به شما معرفی کنم. در هر شغلی که باشید حداقل به چهار مهارت فردی از این لیست نیاز پیدا خواهید کرد.

مهارت فردی اول- مهارت خوب نوشتن

خوب نوشتن مهارتی است که ما باید در مدرسه می آموختیم. در واقع هدف از کلاس انشاء یادگیری خوب نوشتن بود. ولی متاسفانه طرز نوشتن کاربردی را به ما آموزش نداده اند. مهارت خوب نوشتن در نوشتن گزارش، نامه های اداری، مقالات و … به کار ما می آید. اصلا نباید نوشتن را دست کم گرفت. فرض کنید شما نحوه کار با یک دستگاه را به کمک تمرین و آموزش یاد گرفته اید.

اگر به مهارت خوب نوشتن مسلط باشید، به راحتی می توانید تجربیات خود را روی کاغذ بیاورید و یک دفترچه دستورالعمل به نام خودتان بنویسید. یا پس از انجام یک پروژه مهندسی، تجربیات حاصل از آن را در یک مقاله کنفرانسی، مجله و  یا حتی وبلاگ منتشر کنید. در این صورت خیلی ها شما  را خواهند شناخت و اعتبار شما در کارتان به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

مهارت فردی دوم- فن بیان و سخنرانی

شاید با خود فکر کنید فن بیان و سخنرانی تنها به درد مدرسین و سخنران های حرفه ای می خورد. اما تا به حال فکر کرده اید که با داشتن این مهارت چقدر می توانید پیشرفت کنید؟ زمانیکه ما به درستی، با جملاتی مناسب، بیانی شیوا، صدایی رسا و با اعتماد به نفس صحبت می کنیم، تاثیر صحبت ما چند برابر می شود. می توانیم در جلسات کاری نظرات سازنده خود را به نحوی قانع کننده مطرح کنیم. همکاران و روسا ما را بیشتر جدی خواهند گرفت. کارهای مهم تری به ما محول خواهد شد.

یادگیری مهارت فردی فن بیان و سخنرانی در وبسایت استاد بهرامپور

اگر بتوانید با یک ارائه خود و تاثیر گذار، کیفیت کار خود را به دیگران، از جمله مشتری ها اثبات کنیم می توانیم فروش بیشتر، امضای قرارداد بیشتر و … و موفقیت و رشد بهتری در کارمان داشته باشیم. اگر به بالا بردن این مهارت فردی بسیار مهم علاقه مند هستید به شما توصیه می کنم سری به وبسایت استاد بهرامپور بزنید و در دوره رایگان  آموزش فن بیان و سخنرانی ایشان شرکت کنید.

مهارت فردی سوم- اصول مذاکره

تا به حال دیده اید بعضی افراد دائم شغل عوض می کنند بدون اینکه پیشرفتی داشته باشند؟ وقتی از این افراد دلیل این کار را می پرسیم این جواب را می گیریم: آنجا قدر من را نمی دانستند. در واقعا چون این افراد موفق نشده اند در محل کار قبلی حق خود را بگیرند، به ناچار محل کارشان را تغییر داده اند. برای اینکه بتوانیم با دیگران برای گرفتن همکاری آنها به توافق برسیم باید با اصول مذاکره آشنا باشیم.

محل کار جای دعوا کردن و قهر کردن نیست. هر کسی که چنین رفتارهایی از خود نشان دهد، پس از مدتی به عنوان یک انسان غیر حرفه ای شناخته می شود. حتی ممکن است توسط دیگران طرد شود. با فرا گرفتن مهارت مذاکره، می توانیم با روشی موثر تر از حقوق خود دفاع کنیم. برای مثال درباره بالا رفتن حقوق یا ترفیع شغلی با رئیسمان مذاکره کنیم. در این مقاله می توانید یک اصل بسیار ساده در مورد مذاکره را فرا بگیرید. همچنین با مطالعه این مقاله متوانید مطالب پایه ای در زمینه ارتباط موثر بیاموزید.

مهارت فردی چهاره- مدیریت خشم

تا به حال شده که روزهای متمادی روی موضوعی کار کرده باشید، در نتیجه خستگی و دلخوری زیادی روی هم انباشته شده باشد؟ در این شرایط حتی یک تلنگر کوچک، ممکن است باعث شعله ور شدن عصبانیت شود. در این حالت یک عکس العمل آنی و غلط می تواند نتیجه تمام تلاش هایمان را از بین ببرد. محیط کار پر است از استرس و خستگی و برخورد. در نتیجه احتمال شعله ور شدن خشم و از دست دادن کنترل در آن زیاد است.

باید از قبل خود را برای این شرایط محیا کنیم. باید بیاموزیم که چگونه کمتر عصبانی شویم، چطور عصبانیت خود را کاهش دهیم و در صورت عصبانیت شدید چه رفتارهایی نشان دهیم.

مهارت فردی پنجم- مدیریت زمان و انرژی

مدیریت زمان و انرژی یک مهارت فردی مهم دیگر است که در موفقیت های شغلی و تحصیلی ما بسیار موثر است. در این مقاله شرح داده ام که چطور وقت تلف کردن یک مانع بزرگ در مسیر پیشرفت است. مدیریت زمان و انرژی یعنی بیاموزیم که به چه صورت از وقت و انرژی خود حداکثر استفاده را بکنیم. همه ما یک وقت محدود داریم که نام آن عمر است. همچنین یک بدن داریم که باید مراقب آن باشیم.

مدیریت زمان و انرژی یعنی استفاده بهینه از وقت، جلوگیری از اتلاف وقت و مراقب از سلامتی و شادابی بدن و ذهن. باید یاد بگیریم که در چه ساعت هایی چه کارهایی را انجام دهیم بهتر است. چه میزان ورزش و چه خوراکی هایی لازم داریم تا سالم تر و پر انرژی تر باشیم. به بیان بهتر باید در زندگی نظم و برنامه برای همه فعالیت هایمان داشته باشیم. در این مقاله می توانید با مواردی که انرژی ما را می گیرند آشنا شوید.

مهارت فردی ششم- تسلط بر یک زبان خارجی

تسلط بر یک زبان خارجی، به خصوص زبان انگلیسی که عمومی تر است بسیار موثر است. شما با تسلط بر زبان انگلیسی، می توانید از جدید ترین اطلاعات مربوط به رشته خود برخوردار شوید. بهترین مراجع و مقالات تخصصی را مطالعه کنید. ارتباطات بین المللی داشته باشید. در حال حاضر تحریم ها به تدریج در حال کاهش هستند. دیر یا زود بسیاری از شرکت های بین المللی به دنبال داشتن دفتر در ایران هستند. مسلما در چنین شرایطی افرادی در اولویت استخدام آنه هستند که به زبان انگلیسی مسلط باشند.

مهارت فردی هفتم- مهارت تایپ ده انگشتی

آخرین مهارت فردی که در مورد آن صحبت می کنم مهارت تایپ ده انگشتی است. شاید بپرسید تایپ ده انگشتی چه نفعی به حال ما دارد؟ اگر از دسته اشخاصی هستید که در کارتان نیاز به نوشتن و کار با کامپیوتر دارید این مهارت خیلی به شما کمک می کند. شاید یادگیری آن در درجه اول به نظر سخت برسد، اما کافیست هر روز یک ربع از زمان های تلف شده را به این کار اختصاص دهید. بعد از چند ماه متوجه می شوید که چقدر در وقتتان صرفه جویی شده.

مهارت فردی تایپ ده انگشتی

همچنین درد شانه و گردن که گرینبان گیر اکثر ما پشت میز نشین هاست به شدت کاهش می یابد. چون دیگر مجبور نیستیم دائم روی صفحع کیبورد خم شویم، بلکه می توانیم بدون نگاه کردن به صفحه کیبورد با پشتی صاف تایپ کنیم. برای یادگیری تایپ ده انگشتی برنامه های آموزشی زیادی تدوین شده. روشی که خود من از آن استفاده کردم، اشتراک و تمرین در سایت یوتایپ است.

به نظر شما آموختن چه مهارت های فردی دیگری می تواند به پیشرفت شغلی ما کمک کند؟

14 دیدگاه ها

 1. سئو سایت گفت:

  عالی بود استفاده کردم

 2. abas milan گفت:

  سلام حسته نباشین خیلی خوب بود

 3. abas milan گفت:

  سلام من دانشجوی رشته مهندسی اجرایی عمران هستم ولی توانای شرکت ور کلاسای آموزش زبان نیستم به نظرتون باید چکار کنم لطفا راهنمای کنین یکی هم چگونه میتونم با شما در ارتباط باشم برای گرفتم مشاوره .

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام دوست عزیز، تنها راه آموزش زبان شرکت در کلاس نیست، هرچند شرکت در کلاس نتیجه بهتری دارد. در حل حاضر انواع سایت ها، اپلیکیشن ها و کتاب های چند رسانه ای آموزش زبان وجود دارد که می توانید با توجه به شرایط خود گزینه مناسبتان را پیدا کنید.

 4. با سلام استاد گرامی.
  مقاله ای بسیار کاربردی و خوبی بود.
  ممنون از شما

 5. یوتایپ گفت:

  از شما به خاطر معرفی وبسایت یوتایپ متشکریم. آرزوی موفقیت روزافزون برای شما

 6. علی سیدالنگی گفت:

  مثل همیشه مفید بود. ممنون از زمانی که برای نوشتن این متن صرف کرده اید

 7. ممنون از مقاله ارزشمند شما. دقیقا مهارت هایی که مطرح کردید اگر آموخته بشه و همه باهم به کار گرفته بشه ، واقعا معجزه می کنه و زندگی یک فرد را به سمت پله های ترقی پیش می بره.

 8. صادق گفت:

  ۷ مهارت فوق العاده که داشتن همه آن ها باهم شاه کلید رسیدن به موفقیت در هر زمینه است
  فقط یه آدم با پشتکار بالا می خواهد که تمرین و تکرار زیادی داشته باشد
  مرسی

 9. خیلی زیبا نوشتید . واقعا کسانی که این هفت مهارت را دارند ، در حوزه کاری خودشان از بهترین ها هستند. به نظر من تمام این هفت مهارت مهم هستند ولی مهارت ششم ازهمه مهمتره !

 10. محمدرضا خسروی گفت:

  سلام
  برای فنون مذاکره دیدن سایت محمدرضا شعبانعلی و گوش دادن به فایل های صوتی که اونجا هست هم میتونه مفید باشه، لینک آموزش تایپ ده انگشتی خیلی خوب بود
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *