در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت اول
خرداد ۲۹, ۱۳۹۵
شغل مناسب خانم ها / مناسبترین شغل برای خانم ها کدام است؟
تیر ۲۹, ۱۳۹۵

در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت دوم

Young man have job interview.

در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت دوم

در مقاله قبلی بعضی مواردی که نباید در جلسه مصاحبه شغلی گفت را بیان کردیم. در این مقاله این مبحث را ادامه می دهیم که در مصاحبه شغلی کدامیک از موارد زیر را نگوییم:

من دوست دارم هر چه زودتر کسب و کار خودم را شروع کنم!

هیچ صاحب کاری دوست ندارد که سکوی ترقی شما بشود و بداند که شما می خواهید تنها در شرکت او کسب تجربه و اعتبار کنید تا بتوانید کسب و کار مستقل خودتان را راه بیاندازید، درست است که گفتن چنین حرفی نشان می دهد که شما انسان با انگیزه و هدفداری هستید، ولی لازم نیست با اعلام این تصمیم خود همه فرصت های شغلی خود را از دست بدهید. صاحبکار دنبال کسی است که بتواند با خیال راحت برای مدتی طولانی روی کار کردن او حساب کند.

این مصاحبه چقدر طول می کشد؟

معطل کردن ارباب رجوع جزو فرهنگ های بد محیط های اداری ماست. با این وجود اگر برای استخدام شدن در جایی مشتاق هستید نشان ندهید از اینکه وقتتان دارد برای یک مصاحبه تلف می شود کلافه اید، به ساعت و در خروجی اتاق نگاه نکنید یا با پاهایتان روی زمین ضرب نگیرید. این حرکات نشان می دهد که شما دوست دارید هرچه سریعتر از آن محیط خارج شوید و به اصطلاح جای بهتری برای رفتن دارید.

shutterstock_172079696

من خیلی وقت است که منتظرم!

سر وقت به محل مصاحبه رسیدن خیلی مهم است، هرچند که ممکن است مصاحبه طبق برنامه زمانی اعلام شده انجام نشود و شما معطل شوید. اگر خیلی زود به محل مصاحبه رسیده اید و یا معطلی زیادی داشته اید این مطلب را در جلسه مصاحبه عنوان نکنید چون به مصاحبه کننده احساس بدی می دهد و  آدم ها ناخودآگاه دوست دارند از شر کسی که احساس بدی به آنها داده خلاص شوند.

من برنامه ادامه تحصیل دارم!

بزرگترین اشتباه من در اولین مصاحبه شغلی ام که کلا جریان مصاحبه را عوض کرد اعلام این مطلب بود که با توجه به رتبۀ کنکور ارشدم برای کارشناسی ارشد پذیرفته خواهم شد. مصاحبه کننده به کل پرسیدن سوالها را متوقف کرد و به من توصیه کرد که اول درسم را تمام کنم و سپس به دنبال کار باشم، چون آنها کارشناس تمام وقت می خواهند. این در حالی بود که در همان بخش چندین دانشجوی ارشد به صورت پاره وقت مشغول به کار بودند. داشتن صداقت بسیار صفت خوبی است، ولی اگر اطمینان دارید که ادامه تحصیل شما آسیبی به انجام وظایفتان در محل کار نخواهد زد لااقل در جلسه مصاحبه حرفی نزنید. اگر در زمان جلسه رسما مشغول به تحصیل هستید داستان متفاوت است و بهتر است از اول راستش را بگویید ولی چیزی که هنوز اتفاق نیافتاده و معلوم هم نیست که رخ بدهد را لازم نیست به زبان بیاورید. با این وجود اگر از شما پرسیده شد، صداقت همراه با کمی سیاست همیشه بهترین گزینه است.

من با رئیسم مشکل داشتم!

اگر سابقه کار در محل دیگری را دارید، به احتمال زیاد یکی از سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد این است که چرا محل کار قبلی تان را ترک کرده اید یا می خواهید ترک کنید. به هیچ وجه انگشت اتهام را به سمت رئیس یا همکارانتان نچرخانید و از نحوه کار و برخورد آنها ایراد نگیرید. با این کار به نظر خواهد رسید که شما شخصی هستید که کار کردن با او سخت است. به جای آن می توانید به مزیت هایی که محل کار جدید نسبت به محل کار قدیمی تان دارد اشاره کنید.

مشکل شرکت شما این است که …!

در بدو ورود به شرکت لازم نیست با انتقاد از نحوه برخورد کارکنان، دکوراسیون، قوانین اداری و …  آن شرکت نشان بدهید که چه انسان دقیق و نکته بینی هستید. هیچ کس، تاکید می کنم هیچ کسی مورد انتقاد قرار گرفتن را دوست ندارد و به خصوص اگر در اولین برخورد از کسی انتقاد ببیند خیلی بعید است که حاضر بشود همان شخص را استخدام کند و دوباره ببیند.

سوال خاصی ندارم!

در آخر مصاحبه معمولا از شما پرسیده می شود که آیا سوالی ندارید؟ اگر بگویید سوال خاصی ندارم، از نظر مصاحبه کنندگان به این معنی است که شما اهمیت کافی به این موقعیت شغلی نمی دهید. درباره جواب صحیح به این سوال هم نکات ظریف زیادی وجود دارد. برای مثال سوال در مورد حقوق ممکن است خیلی گزینۀ خوبی به خصوص برای اشخاص تازه کار نباشد، اما برای کسی که می خواهد محل کارش را تغییر دهد و تفاوت دستمزد برایش اهمیت دارد قضیه فرق دارد، هرچند باز هم به نظر من می توان این سوال را به جلسه دیگری موکول کرد. می توانید درباره انتظاراتی که از شما در صورت پذیرفته شدن در موقعیت شغلی مورد نظر می رود بپرسید و یا اینکه تا زمان شروع به کار چه موضوعات جدیدی را بهتر است بیاموزید. این سوالها میزان علاقه و اشتیاق شما را نشان می دهد.

شانس من چقدر است؟

به هیچ وجه درباره نتیجه مصاحبه در خود جلسه مصاحبه سوال نکنید، این کار بسیار غیر حرفه ای است و از اعتبار شما به شدت کم می کند. برای آگاهی از نتیجه مصاحبه بهتر است حداقل یکی دو روز صبر کنید و سپس تماس بگیرید. پیگیری زیاد تاثیر منفی بر استخدام شما می گذارد و به همان نسبت اصلا پیگیری نکردن نشان می دهد شما چندان اشتیاقی برای این موقعیت شغلی ندارید و باز هم اثری منفی دارد.

امیدوارم که مطالب بیان شده کمک کند تا مصاحبه های موفق تری داشته باشید. طبق تجربۀ شما دیگر چه مواردی وجود دارد که نباید در جلسه مصاحبه گفته شود؟

شنبه هایتان شاد

23 دیدگاه ها

 1. قاسمی گفت:

  ممنون از مقاله کاربردی و مفیدتون. مسلماً اگر افراد این موارد مطروحه را به کار ببندند بر روند مصاحبه شان تأثیر مثبت می گذارد.

 2. آرش گفت:

  مثل مقاله قبلی تون عالی بود و بسیار مفید.
  ممنونم که همواره مطالب مفیدی در این زمینه ارائه میدین

 3. بهار گفت:

  این اولین باری هست که یک مقاله به این خوبی خوندم که برای یک کار خیلی مهم مثل پروسه استخدام راهکارهای ساده و کاربردی بیان کرده . عالی بود

 4. ساسان گفت:

  در ابتدا تشکر می نمایم از وقتی که برای آماده کردن این مقاله گذاشتید، و خواهشی دارم، در صورت امکان لطفا درباره این موضوع بیشتر بنویسید
  این مطالب برای افراد ضروری است
  ممنونم

 5. عسل گفت:

  نکاتی که گفتید کوچک اما بسیار تاثیر گذار برای عمل کردن و موفق شدن در یک مصاحبه شغلی است . موارد بیان شده را اکثر کارجوها نمی دانند

 6. با سلام
  ممنون از مقاله خوب شما
  موفق باشید

 7. سلام
  مقاله تان جالب و کاربردی بود استفاده کردم البته در استخدام های دولتی تاثیر موارد بالا کمتر است وکاربرد بیشتری در اسخدام های خصوصی دارد

 8. ابوالفضل قراخانلو گفت:

  گاهی اوقات افرادی با توانمتدی بالا به علت نداشتن اطلاعات کافی در مورد چگونه مصاحبه کردن نمی تونند شغل مناسب خودشونا به دست بیارند. همین عدم شناخت باعث میشه که این افراد از یافتن شغل مناسب ناامید شده و به کلی جستجو را برای یافتن شغل دلخواه کنار میذارند.
  اینکه در مصاحبه های استخدامی چه بگوییم و چه نگوییم خودش یه مسأله مهمیه که باید حل بشه. مطالبی که نوشتید بسیار تأثیرگذارند و می تونند به این افراد کمک کنند.
  ممنون از شما

 9. علی گفت:

  خیلی جالب و کاربردی بود
  کاش موقعی که می خواستم استخدام بشم انقدر نکته بلد بودم تا بعضی مصاحبه ها و فرصت های شغلیم رو خراب نمی کردم

 10. رضا گفت:

  سلام
  اگه چند سال قبل این مقاله رو میخوندم ٢سال زودتر استخدام میشدم .بزرگترین اشتباهم در مصاحبه پیگیری زیاد از نتیجه مصاحبه بوده که متاسفانه بعد مصاحبه از طرف مقابلم (مصاحبه کننده)پرسیدم
  بسیار ممنونم از شما

 11. نگاه دقیق و موشکافانه ای به مسائل دارید، ممنون بخاطر این مقاله عالی!

 12. صادق گفت:

  نکات بسیار ارزشمندی رو گفتین
  اگه این موارد رو بلد بودم توی خیلی از مصاحبه ها رد نمیشدم
  ممنونم

 13. با سلام
  به نظرم برای کسانی که قصد استخدام شدن دارن، مقاله‌ی خیلی مفیدیه، چراکه فکر می‌کنم اینکه در مصاحبه‌ی استخدامی چی نباید بگیم خیلی مهم تر از اینه که چی باید بگیم.

 14. سلام
  اگر این نکات را قبلا می دانستم شرایط بسیار بهتری الان برایم رقم می خورد.ولی واقعا هر نکته می تواند به اندازه یک مقیاس بزرگ در زندگی انحراف معیار درست کند.

 15. ممشلو گفت:

  سلام ممنون از نکات کاربردی و مفیدتون

 16. یه بیکار گفت:

  عامو اول شما کارش رو پیدا کن تا بعد نگران مصاحبه شغلیش باشیم. .الا به غرعان! کار پیدا نمیشه اونوقت شما داری آموزش استخدام میدی خیلی جالبه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *