با همکاران آزار دهنده چه کنیم؟
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت دوم
تیر ۸, ۱۳۹۵

در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت اول

Young man have job interview.

در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت اول

سؤالی که در اکثر مواقع، داوطلبین کار از افراد پر سابقه تر می‌پرسند این است که در مصاحبه چه بگوییم؟ یا، جواب سؤالات را چطور بدهیم؟ مطلبی که امروز می‌خواهم درباره آن صحبت کنم درباره این است که گفتن چه جملاتی ممکن است باعث شود که شانس قبولی ما در مصاحبه شغلی پایین بیاید. در واقع امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که در مصاحبه شغلی چه حرفهایی را نگوییم!

قبل از شروع اجازه بدهید همین جا یک اعتراف بزرگ بکنم. من خودم چند تا از این جمله ها را در اولین مصاحبه شغلی خودم که اتفاقاً به‌صورت غیرمنتظره‌ای ناموفق هم بود بکار بردم 😉

خوب، شروع کنیم:

من می دانم که تجربه ام کم است، ولی …!

ممکن است که شما تجربه کمی داشته باشید، ولی مصاحبه کننده با خواندن رزومه شما خودش به این موضوع پی برده و علی رغم آن شما را به خاطر قابلیت هایی که داشته اید به مصاحبه دعوت کرده است. اگر شما خودتان بر نقطه ضعف هایتان تاکید کنید فقط نظر او را منفی می کنید. این جمله یکی از بزرگترین اشتباهات خودم در اولین مصاحبه ام بود، زمانیکه تازه فارغ التحصیل شده بودم و در انتظار جواب کنکور ارشدم بودم.

در رزومه ام نوشته شده!

مصاحبه کنندگان از قبل رزومه شما را خوانده اند و اگر در مصاحبه سوالی از شما می‌پرسند بیشتر به این دلیل است که می خواهند نحوه پاسخگویی و برقراری ارتباط شما را ببینند. به همین دلیل به هر سوالی که پرسیده می شود به صورت واضح و شفاف پاسخ دهید و به گفتن اینکه در رزومه ام نوشته شده اکتفا نکنید.

من الآن خیلی استرس دارم!

همان طور که در مقاله قبلی ام در مورد کنترل استرس در مصاحبه شغلی نوشته بودم، داشتن استرس در یک جلسه مصاحبه کاملا طبیعی است، مصاحبه کنندگان شما هم این را می دانند که هر کسی که برای مصاحبه به دفتر آنها می رود استرس دارد. شجاع بودن به معنی نترسیدن نیست، بلکه به معنی ترسیدن و اقدام کردن است. مصاحبه کنندگان دنبال انسانی با اعتماد به نفس و شجاع می گردند و گفتن جملۀ من الان خیلی استرس دارم نظر آنها را در مورد شما منفی می کند.

job-interview-ease-nerves

یکی از بهترین راه‌های کسب اعتماد به نفس در موقعیت های حساسی مثل مصاحبه این است که ادای آدم های با اعتماد به نفس را در آورید. سرتان را بالا بگیرید، سینه تان رو جلو بدهید و آرام و عمیق نفس بکشید. مطمئن باشید هم با اعتماد به نفس تر به نظر می رسید و هم اعتماد به نفستان واقعا بالاتر می رود.

من همه کار خواهم کرد!

همینکه شما در مصاحبه شرکت کرده اید مشخص است که شما تمایل به استخدام در آن فرصت شغلی را دارید. نشان دادن علاقه و اشتیاق شما برای کار نقش مثبتی در استخدام شما دارد، ولی باید حد اعتدال را نگه داشت. با دادن قول ها و تعهد های بیش از حد و نشان دادن اشتیاق خیلی زیاد اینطور به نظر می آید که شما شدیدا نیازمند این شغل هستید و یا خیلی قابل اعتماد نیستید. در هر دو صورت شانس استخدام شما کاهش پیدا می کند.

بله می دانم!

از شما انتظار می رود که به خوبی برای مصاحبه آماده شده باشید و به سؤالات بسیار واضح و کامل جوا بدهید، اما در پاسخ به سؤالات نباید عبارت سوال را عینا تکرار کنید. برای مثال جالب نیست در پاسخ آیا می دانید …؟ بگویید بله می دانم ….

نمی دانم!

راستگویی خیلی خوب است، اما بعضی وقت ها حقیقت را باید طور دیگری بیان کرد. اگر پاسخ سوالی را نمی دانید فوری اعلام نکنید نمی دانم. می توانید بگویید !چه سوال جالبی تا بحال در موردش فکر نکرده بودم! و کمی فکر کنید. شاید واقعا پاسخی به ذهنتان رسید.

در عین حال بعضی ها از زمان مدرسه عادت کرده اند اگر پاسخ سوالی را ندانند شروع کنند به صحبت درباره موضوعی که می دانند به این امید که پرسشگر سوالش را فراموش کند. اشتباه خیلی خیلی بزرگی است که خودم شاهد بوده ام که چطور باعث شد نظر کل هیات مصاحبه کننده دوره دکترا از جمله خودم نسبت به مصاحبه شونده منفی شود. بطوریکه بعد از خروج او از جلسه یکی از اساتید گفت (گفتن نمی دانم هم شجاعت می خواهد!)

ادامه دارد …

 

شنبه هایتان شاد 🙂

32 دیدگاه ها

 1. چقدر جالب بود
  افرادی که خودشون رو دست کم میگیرند هم این پیام منفی رو به مخاطب میدهند.

 2. قاسمی گفت:

  نکات بسیار کاربردی و ارزنده ای بود. ممنون از دقت نظرتان.

 3. صادق گفت:

  اگه این نکات رو می دونستم توی مصاحبه های قبلی قطعاً بهتر عمل می کردم
  ممنونم از شما

 4. رضا گفت:

  خیلى جالب بود
  از این جمله خیلى خوشم اومد:
  شجاع بودن به معنی نترسیدن نیست، بلکه به معنی ترسیدن و اقدام کردن است.
  ممنون از مقالات خوبتون

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم. البته درستش این بود که بگم این جمله از من نیست، آقای محمود معظمی میگن: نمی گویم نترس، بترس و اقدام کن.

 5. soheil گفت:

  مقالتون مطالب جالبی داشت
  ممنونم
  بیشتر برامون بنو یسید

 6. ایوب گفت:

  چند تا مصاحبه رو فقط به خاطر اینکه استرس داشتم گند زدم!
  اگه می تونستم تو اون جلسات خودم رو بهتر پرزنت و مدیریت کنم مطمئنم الان حقوقم ۲ برابر بود.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   اگه من هم بخوام موقعیت هایی رو که به خاطر خوب پرزنت نکردن خودم از دست دادم بنویسم طوماری میشه. مهم اینه که هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت می کنیم.

 7. با سلام
  فکر می‌کنم رعایت مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کرده‌اید نه تنها در مصاحبه‌ی شغلی بلکه در بسیاری از موارد و شرایط دیگر نیز لازم بوده و تاثیر مثبتی خواهد داشت.

 8. آرس گفت:

  ممنون،بسیار عالى بود

 9. بهار گفت:

  اطلاعات مفیدی بود ممنونم

 10. اعظم گفت:

  چه نکات جالبی خصوصا راهکار نمیدانم خیلی خوب بود . ممنون از شما

 11. الهام گفت:

  سلام. عالی بود.

 12. مهدی س گفت:

  در این مقاله به نکات جالبی اشاره کردید. مخصوصا قسمت قولها را که هر قولی را نباید داد. برخی را دیده ام که در هنگام مصاحبه استخدامی هر قولی را می دهند و بعد که از آنها می خواهند آن کارها را انجام بدهند سر باز می زنند و این یک امتیاز منفی است.

 13. جعفر معدنی گفت:

  سرکار خانم حاجی ولیئی گرامی
  نگاهتون به مبحث مصاحبه شغلی بسیار زیبا بود. واقعا کمتر کسی به موضوع فکر می کند که در مصاحبه های شغلی چه کلمات و جملاتی را نگوید . موفق باشید

 14. سلام
  کاملا درسته. من افرادی را می شناسم که به دلیل عدم وجود اعتماد به نفس و با وجود توان علمی و عملی بالا در مصاحبه های شغلی رد می شوند. وقتی که باهاشون صحبت می کنم و از آنها در مورد توانمندی هاشون می پرسم متوجه می شم که این افراد با وجود مهارت های زیادی که دارند به دلیل اینکه نمی توانند ابراز وجود کنند کار مورد نظر خودشون را از دست می دهند. چقدر زیاد هستند افرادی که اینگونه با شکست روبرو می شوند و باز هم چقدر زیادند افرادی که به خاطر داشتن اعتماد به نفس زیاد توانسته اند قله های پیشرفت را فتح کنند.
  ممنون از مطالب مفیدی که ارائه می دید.

 15. هادی گفت:

  فکر میکنم عدم آشنایی بزرگی بین جوانان جویای کاار و شما و افرادی مثل شما وجود داره خواهشا یک کاری کنید همه جوان ها قبل از مصاحبه با شما یا دوستانتان و یا مطالبتان آشنا بشن.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   من تلاش خودم رو می کنم. فکر می کنم شاید خوب باشه که خوانندگان سایت هم اونو به افراد جویای کار یا تازه کار معرفی کنن.

 16. سلام
  ممنون از مطالبتان.
  در ادامه دوست دارم تجربیاتم ازمصاحبه خودم را با شما در میان بگذارم.
  یکی از نکاتی که در مصاحبه انجام دادم، این بود که مصاحبه را به سمت نقاط قوت خودم پیش بردم و زمانی که از من در آن مورد سوال شد با جزئیات دقیق و هیجان انگیز در موردش صحبت کردم و باعث شد که مصاحبه کنندگان جذب شوند.
  موضوع بعدی در مصاحبه های فنی، کارآموزی هایی است که در دوران تحصیل گذرانده ایم، و باید روی آنها تسلط کافی داشته باشیم.
  پروژه پایانی هم که بسیار مهم است و روی آن هم باید کاملا مسلط باشیم.

 17. سارانگ گفت:

  متشکرم. برای من هم که الان شاغل هستم بسیار مفید بود.

 18. سینا محمدیان گفت:

  امیدوارم تمام متقاضیان کار قبل رفتن به مصاحبه به سایت شما سر بزنن
  و گرنه که خیلی موقعیت های عالی رو از دست دادن!

 19. مقاله بسیار عالی بود. الزاما” جواب درست به سوالات ضامن قبولی در مصاحبه ممکن است نباشد بلکه چگونگی حضورمان در جلسه مصاحبه و نحوه پاسخ دهی می تواند مهمتر باشد.

 20. AmirAli Alavi گفت:

  kheili matalebe khobi bod.
  shom baraye kar ham kasi ro moarefi mikonid? man hesabdarm.

 21. پوریا گفت:

  اون تیکه ای که گفتید بله می دانم باحال بود….

 22. محمد رياحي گفت:

  بسیار جالب بوده و ممنونم از راهنمایی شما
  بخصوص پاسخگویی به سوالی که نمیدونیم
  و سریع جواب منفی ندهیم

 23. یه بیکار گفت:

  مطالب جالبی بیان شد. باید در جلسه مصاحبه نشون بدیم که اینقدر جاهای دیگه مارو میخوان که انگار داریم سر شرکت مورد نظر منت میزاریم. این کار همیشه باید انجام بشه حتی اگر تجربه کم و دانش کمی داریم. اگر خودمون عزت نفس کافی نداشته باشیم دیگران هم واسه ما به قول معروف تره خورد نمیکنن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *