شغل مناسب خانم ها / مناسبترین شغل برای خانم ها کدام است؟

در مصاحبه شغلی چه نگوییم؟ قسمت دوم
تیر ۸, ۱۳۹۵
راز رضایت از زندگی- چطور از زندگی خود راضی باشیم؟
تیر ۳۰, ۱۳۹۵

شغل مناسب خانم ها / مناسبترین شغل برای خانم ها کدام است؟

شغل مناسب خانم ها / مناسبترین شغل برای خانم ها کدام است؟

موضوع شغل بیرون از منزل برای خانم ها چند دهه است که در ایران جا افتاده، با این حال هر از گاهی این سوال جدی در جامعه مطرح می شود که آیا اصولا به نفع جامعه و خود خانم ها هست که شغلی به غیر از خانه داری داشته باشند یا خیر. معمولا کسانی که این سوال را مطرح می کنند با اشتغال خانم ها مخالف هستند و اعتقاد دارند شغل مناسب خانم ها همان خانه داری و فرزند پروری است. برخی دیگر نیز شغل مناسب خانم ها را  محدود به شغل های خاص مثل پرستاری و معلمی  می دانند. این افراد معمولا رشد بسیاری از مشکلات فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی جامعه را به کار کردن خانم ها در بیرون از خانه نسبت می دهند. از جمله ایراداتی که این افراد نسبت به اشتغال خانم ها می گیرند افزایش استقلال مالی خانم ها نسبت به همسرانشان است.

تاثیر استقلال مالی خانم ها بر خانواده و جامعه

اجازه بدهید قبل از هر صحبتی بگویم که به عنوان یک خانم شاغل چندان با این نظرات موافق نیستم و اعتقاد دارم که اشتغال خانم ها به خودی خود نه تنها باعث بروز مشکلات فرهنگی و سست شدن بنیان خانواده نمی شود، بلکه با ایجاد استقلال مالی در خانم ها جلوی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی را می گیرد.

با این گفته موافق هستم که استقلال مالی در خانم ها ممکن است باعث بالا رفتن آمار طلاق و یا بالا رفتن سن ازدواج در آنها بشود، ولی این اتفاق بیشتر از جنبه مثبت  است تا جنبه منفی. به این دلیل که زمانیکه که خانم ها استقلال مالی داشته باشند تنها دلیل ازدواج آنها و باقی ماندن در زندگی مشترک همراهی و همدلی با مرد زندگیشان است و نه نیاز به حمایت مالی. داشتن استقلال مالی همچنین باعث بالا رفتن اعتماد به نفس هر کسی می شود، فرزندانی که در خانه ای بزرگ شوند که مادر از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است مسلما سالمتر و موفق تر بار خواهند آمد

شغل مناسب خانم ها چه نوع شغلی است؟

زمانیکه ما شروع به تحصیل در دبیرستان و دانشگاه کردیم، جو خاصی بر جامعه حکمفرما بود. دختران خود را در نبردی تنگاتنگ با پسران می دیدند و تمام تلاش خود را می کردند تا ثابت کنند که جنس ضعیفتر نیستند. به دلیل همین جو، من و هم نسلانم، به اشتباه، تمام تلاش خود را به کار بستیم تا در رشته های به اصطلاح پسرانه تحصیل و شاغل شویم. از نظر هم نسلان من شغل مناسب خانم ها و آقایان وجود نداشت و ما باید در تمام شغل ها و رشته ها مشغول به کار می شدیم. خودمان را خط شکنانی می دانستیم که جاده را برای نسل بعد صاف می کنند.از نظر ما شغل مناسب خانم ها شغلی بود که هر بیشتر نشان بدهد که توانایی های ما از آقایان کمتر نیست.

اما خوشبختانه نسل جدید از ما عاقل تر است، تجربیات ما را دیده و با نگاه واقع گرایانه تری به دنیا می نگرد. نسل جدید اهل مبارزه نیست و دوست دارد بیشتر از زندگی یاد بگیرد و لذت ببرد. از نظر بسیاری از جوانان نسل جدید شغل مناسب خانم ها شغل هایی مثل طراحی داخلی، طراحی مد راه اندازی کسب و کارهای مستقل است. چیزی که در آن زمان ما اصلا به آن فکر نمی کردیم.

بلر

بعد از اینهمه سال ما فهمیدیم که واقعا چیزی به اسم شغل مردانه و زنانه وجود دارد! البته اصلا منظورم آن خط کشی تنگ نظرانه ای نیست که بعضی ها دارند. منظور من این است که برای مثال، اگر یک خانم مهندسی عمران خوانده است، لازم نیست به خاطر اینکه ثابت کند از آقایان کمتر نیست به سراغ کارهای اجرایی برود که نه محیطش مناسب اوست و نه توان فیزیکی آن را دارد. شاید به نظر شما این حرف من خیلی بدیهی باشد، ولی باور کنید در روزگار ما، ما اینطور فکر نمی کردیم!

خانم ها توان تحصیل و کار در هر رشته ای را دارند، اما بهتر است نوع کاری که در هر رشته بر می گزینند با آقایان متفاوت باشد. خانم ها نکته سنج تر و آینده نگر تر هستند و به همین دلیل برنامه ریزی و یافتن اشکالات سیستم ها از آنها بهتر از آقایان بر می آید، از طرف دیگر آقایان از تمرکز فکری و قدرت بدنی بالا تری برخوردارند و به همین دلیل راه اندازی و انجام پروژه های مختلف و روبرویی با چالش ها برای آنها راحت تر از خانم هاست. البته مسلم است که در هر دو طرف استثنا هایی وجود دارد و حکم کلی نمی توان داد.

محیط کاری مناسب برای خانم ها

اکثر خانم ها با این تجربه روبرو هستند که برای رسیدن به موقعیت شغلی یکسان با همکاران آقا، باید چند برابر تلاش کنند و چالش های بیشتری را پشت سر بگذارند. خانم ها در اکثر موارد جذب لابی ها و گروه های کاری نمی شوند و مجبور هستند در شرایط مختلف کاری به تنهایی از عهده مشکلات و چالش ها بر بیایند. محیط شغلی برای خانم ها مناسب است که چنین خصوصیاتی را نداشته باشد. به بیان بهتر محیط کاری مناسب خانم ها محیطی است که در آن رقابت و تنش کمتر باشد و ارزش ها و روحیات خانم ها بهتر درک شود.

8

علاوه بر اینها یک خانم مسئولیت های بیشتری نسبت به یک آقا دارد. مسئولیت مدریت خانه و خانواده، به دنیا آوردن و تربیت فرزندان، بخواهیم یا نخواهیم بیشتر از عهده خانم ها بر می آید تا آقایان. به همین دلیل خانم ها باید سعی کنند که در مسیر کاری پیش بروند که بتوانند ساعت های کاری کمتری داشته باشند. خانم ها وقتی می توانند از رضایت شغلی برخوردار باشند که علاوه بر موفقیت و پیشرفت شغلی در محیط کار به خوبی از عهده مدیریت خانه هم بر بیایند.

آیا شغل مناسب خانم ها و محیط کاری مناسب آنها اصلا وجود دارد؟

شاید تصور این مطلب کمی رویایی به نظر برسد چون تا جایی که من اطلاع دارم در کشور ما کمتر جایی چنین خصوصیاتی دارد. پس اگر چنین محل کاری کمتر وجود دارد و خانم ها مجبورند در محیطی پر از تنش و استرس به کار خود ادامه دهند فایده این صحبت ها چیست؟ حقیقت این است که همیشه اگر از چیزی ناراضی هستیم خودمان باید برای بهبود آن تلاش کنیم. خانم ها می توانند در قدم اول با همدلی و حمایت از یکدیگر و کسب مهارت های شغلی و ارتباطی محیط کار خود را تبدیل به محیطی مناسب، امن و سالم بنمایند. متاسفانه در اکثر مواقع، رقابت بین خانم ها مشکلات بین آنها را افزایش می دهد. روحیه خانم ها و آقایان با یکدیگر متفاوت است، آقایان می توانند در محیط کار انواع رقایت ها و درگیری ها را با یکدیگر داشته باشند اما در نهایت رابطه دوستانه خود را حفظ کنند اما خانم ها اینطور نیستند.

دوری کردن از عادت های بدی مثل غیبت کردن، فضولی و بدخواهی در محیط کار می تواند محیط کار را به محیطی امن، شاد و لذت بخش تبدیل کند. در پایان بد نیست اشاره ای هم داشته باشم به کتاب شنبه شاد که با هدف افزایش رضایت و موفقیت شغلی توسط من نوشته شده است، البته این کتاب هم برای خانم ها مناسب هست و هم آقایان و اتفاقا اکثر افرادی که این کتاب را خریداری کرده اند آقایان تشکیل می دهند، اما با توجه به اینکه این کتاب را یک خانم نوشته است، حدس می زنم خانم ها بهتر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و ازآن استفاده کنند:

2

شنبه هایتان شاد

 

21 دیدگاه ها

 1. رکگو گفت:

  نظراتتون خیلی جالب بود ،من اینجا فردی رودیدم که میگفت با کار کردن خانوم ها موافق نیست چون رو سیستم تربیت فرزند تاثیر میذاره بایدگفت درسته ولی این تاثیر به نظرمن بیشتر مثبته تا منفی خصوصا در تربیت دختر خانوم ها چون در جوامع سنتی معمولا مادر خانه دار عادت دارند از همون سنین کودکی دخترانشون رو کنترل کنن و بدون اینکه رضایت دختر در نظر داشته باشن واین باعث اعتماد به نفس پایین در دختران میشه ،ولی درجوامع پیشرفته این رسم کاملا عوض میشه خانوم ها بیشتر از کنترل کردن به سمت آموزش دادن دخترانشون میرن اگه در گوگل سرچ کنید کهن الگوها میفهمید چرا

 2. قاسمی گفت:

  در شرایط فعلی که استقبال زنان نسبت به اشتغال بیشتر شده و آنان با انگیزه استقلال مالی و کمک به اقتصاد خانواده وارد بازار کار می شوند، باید بسیار بر آسیب ها و صدمات احتمالی ناشی از اشتغال زنان تأمل کرد و راهکارهایی را برای برطرف کردن آن به کار بست.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   یکی از هدف های من هم همین است آقای قاسمی، البته آسیب در هر فرآیندی وجود داره، از جمله اشتغال خانم ها.

 3. سمانه گفت:

  ممنون از شما . من به عنوان یک خانم که مدیر در سازمان دولتی هستم کاملا موضوع تنش را در ادارات خصوصا برای خانمها درک می کنم و تلاش کردم تا برای خانمهای مجموعه محیطی به دور از استرس فراهم کنم

 4. سلام
  من همسرم کار می کند ولی من همیشه تاکید داشتم که برای عشقت کار کن برای اون کاری که دوستش داری و هنگامی که انجامش میدی لذت ببری .خوشبختانه توانست و ایشون الان استاد موسیقی هست و در این زمینه کار میکنه.خود همسرم محیط کاریش رو انتخاب میکنه، کسی براش تعیین کننده نیست.برای دلش کار میکنه و پول خوبی هم بدست میاره.این خیلی برام مهمه که رضایت بسیار بالایی داره و همینطور که بیشتر موسیقی کار میکنه مهارتش هم بالا میره، چه کار ایده الی.که هم دنبال عشقت هستی و هم پول در میاری و هم مهارت هات زیاد میشه.
  زندگی عرصه تقابل زن و مرد نیست، زندگی عرصه بازگری زن ومرد کنار هم برای ضبط یک فیلم زیبا و دوست داشتنی و خاطره انگیز است.
  ضمنا کسوری مثل فرانسه تجارب بسیار بالایی از عواقب تند رفتن در عرصه فمینیست دارد وچه بهتر که از این تجارب بهره کافی را ببریم تا رههای رفته انها را ماهم به اشتباه نرویم.
  ممنون از شما استاد حاجی ولیئی

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم، امیدوارم همه ما بتونیم شغلی رو داشته باشیم که هم ازش لذت ببریم، هم محیط کار خوبی داشته باشه و هم درآمد خوب داشته باشیم.

 5. شادی گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب مفید شما بنده به عنوان کسی که ۱۴ سال مضغو ل به کار بودم و هستم و هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی کار کردم به نظرم بیشتر از جنسیت توانایی و مهارت های فرد در کار موثر است اگر در جایگاهی که شخص با روحیاتش سازگار است کار کند هم موفق و هم شاد است .

 6. davari گفت:

  اگر خانمها به کار علاقه داشته باشند کارهای بسیار زیادی وجود دارد که فقط مختص خانم ها باشد
  و ممنون از توحه شما به این مقوله

 7. موسوی گفت:

  ضمن احترام کامل به سرکار خانم حاجی ولیئی و تشکر از مطلب مفیدشون:
  در مورد این مطلب، یه نقد به اندازه چند برابر خود مطلب می‌شود نوشت. باید قبول کنید که خانم‌ها خیلی وقتها از اون طرف پشت بام می‌افتند. وقتی قائل به وجود تفاوت‌های مهم بین زن و مرد چه از لحاظ خَلقیات و چه خُلقیات نباشیم، نتیجه‌اش این میشه که از بحث استقلال مالی نتیجه درستی نمی‌گیریم. این نتیجه (خوب بودن ذاتی استقلال مالی خانم‌ها) بر یک سری اصول استواره که اون اصول خدشه پذیرند.
  با احترام مجدد

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   از اینکه نظرتون رو گفتید سپاسگزارم، مطمئنا نظر شخصی هیچ انسانی نه من و نه شما ۱۰۰% درست نیست و قابل تعمیم به همه شرایط نیست و این معجزه خداست وجود اینهمه فکر و سلیقه مختلف در کنار هم.

 8. سلام سرکار خانم حاج ولیئی . بسیار عالی بود. من خودم دو تا دختر دارم و آینده آنها برایم بسیار مهم است . وقتی خانم های موفق و با عزت نفس بالا را می بینم بسیار خوشحال می شوم که زنان بسیاری هستند که میتوانند الگوی دختران من باشند.موفق باشید

 9. حسن غزنوي گفت:

  بسیار جالب بود و متاسفانه خودم علاقه ای به کار خاتمها نداشتم و شاغل بودن همسر در تربیت فرزند تاثیر گذار که متاسفانه در سیستم کاری ما خانم ها ی دارای فرزند، بسیار دچار مشکل شدند
  سپاس بیکران از مطالب شما

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم از نظری که نوشتید. ممکنه در خیلی از خانواده ها مشکل پیش بیاد ولی این به نحوه مدیریت اعضای خانواده برمیگرده. شکر خدا در خانه ما به دلیل اشتغال مادرمان مشکل تربیتی برای من خواهرانم بوجود نیامد.

 10. ممشلو گفت:

  سلام ممنون از توجه شما به دغدغه اشتغال خانم ها. من نظر شما را تایید کرده و اعتقاد دارم ما خانم ها باید دست از رقابت ناسالم بر سر احراز مشاغل مختص آقایان برداشته و در عوض شایستگی های خود را شناخته و به دنبال مشاغل مطابق با خصوصیات و ویژگی های خود بوده و از این وجه تمایز در جهت رشد خود بهره ببریم.

 11. پوریا گفت:

  ممنون از مقاله شما…اما باید به این نکته هم توجه کرد که در ایران اشتغال بیش از اندازه خانمها باعث بیکاری مفرط در آقایون شده…که البته این تقصیر خانم ها نیست…اما مسئله ای که اتفاق افتاده

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم از اینکه نظرتون رو گفتید ولی من با این نظر شما موافق نیستم. اتفاقا بحث نسبتا طولانی هفته گذشته در همین مورد در اینستاگرام شنبه شاد داشتیم که می توتید در لینک زیر نظرات رو مشاهده کنید:
   https://www.instagram.com/p/BHrjDy-BUZD/

 12. بهار گفت:

  دیدگاه جالبی به اشتغال بانوان دارید و از منظری واقعی موضوع رو بررسی کردید . ممنونم

 13. سیدجواد غفاری گفت:

  ممنون. جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *