سخنرانی مدیر- مدیر چطور می تواند سخنرانی جذاب و موثری داشته باشد؟

راز رضایت از زندگی- چطور از زندگی خود راضی باشیم؟
تیر ۳۰, ۱۳۹۵
در مصاحبه شغلی چه بپوشیم
در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟
مرداد ۱, ۱۳۹۵

سخنرانی مدیر- مدیر چطور می تواند سخنرانی جذاب و موثری داشته باشد؟

Businessman speaking before inattentive colleagues at meeting

سخنرانی مدیر-  مدیر چطور می تواند سخنرانی جذاب و موثری داشته باشد؟

یکی از خسته کننده ترین و سخت ترین کارهایی که ممکن است به اجبار در محیط کار انجام دهیم گوش دادن به سخنرانی مدیر است. یک سخنرانی خسته کننده، طولانی و بی حاصل که هیچ اطلاعات جدیدی نصیب ما نمی کند. فقط مجبوریم به خاطر حفظ ظاهر آن را تحمل کنیم. مشکل اینجاست که در زمان گوش دادن به این سخنرانی کار دیگری هم نمی توانیم بکنیم. فقط مجبوریم به سخنرانی گوش کنیم یا بدتر از آن وانمود کنیم که گوش می دهیم. سوال اینجاست که آیا مدیران متوجه هستند که سخنرانی آنها تا چه حد حوصله سر بر و خسته کننده است؟ آیا آنها خبر دارند که کارکنان تا چه حد از سخنرانی آنها متنفر هستند؟

چرا کارکنان از سخنرانی مدیر متنفر هستند؟

کارکنان اکثر شرکت ها و ادارات علاقه ای به شنیدن سخنران مدیر یا رئیس خود ندارند. این بی علاقگی معمولا به چند دلیل مختلف است:

عدم تسلط مدیر بر مهارت سخنرانی

بسیاری از مدیران و روسای ادارات با مهارت سخنرانی آشنا نیستند. آنها معمولا نمی دانند تحمل صدای یکنواخت آنها بعد از پنج دقیقه چقدر عذاب آور است. متاسفانه چون هیچ وقت کسی از آنها انتقاد نمی کند و به ظاهر همیشه به حرف آنها گوش می دهند، این اشخاص نمی فهمند که فن سخنرانی آنها واقعا ضعیف است و نیاز به آموزش و تمرین دارند.

طولانی بودن صحبت

بسیاری از اشخاصی که صاحب پستی هستند احساس می کنند که در مرکز جهان هستند. به همین دلیل هر زمان  که تریبونی به دست می آورند به این سادگی ها پایین نمی آیند. فراموش می کنند که اصل مطلب را بگویند و بیهوده وقت دیگران را نگیرند.

AAEAAQAAAAAAAAR3AAAAJDMwZTE5ZTc1LTBiYzgtNDgyNC04MDg4LTZhM2U1MzgxNTkzMw

تکراری بودن مطالب

در بسیاری از سخنرانی های سازمانی، مطالب سخنرانی همیشه تکراری است. در این سخنرانی ها بیشترین زمان به تعارفات همیشگی، ارائه گزارش های تکراری و صحبت های انگیزشی غیر حرفه ای تکراری می گذرد.

یک طرفه بودن سخنرانی مدیر

یکی از دلایلی که کارکنان با سخنرانی مدیر ارتباط خوبی برقرار نمی کنند یک طرفه بودن سخنرانی مدیر است. در بسیاری موارد مدیر کاملا یک طرفه با کارکنان صحبت می کند و نظرات خود را به آنها القا می کند. از بالا به پایین با آنها صحبت می کند. از آنها نظر نمی پرسد. آنها در در بحث شرکت نمی دهد و از واژه های مثل ((ما))  کمتر استفاده می کند.

screamingboss300

آیا سخنرانی مدیر ضروری است؟

البته، کارکنان باید از نظرات مدیر خود با خبر باشند. باید رویکرد و برنامه های جدید محل کار خود را بدانند. باید احساس کنند که عضوی از آن شرکت هستند، با آنها صحبت می شود و از آنها نظر خواسته می شود. کارکنان برای بهتر کار کردن نیاز به انگیزه دادن، تشویق شدن و یا حتی شماتت شدن دارند. به همه این اهداف می توان در یک جلسه سخنرانی صحیح دست پیدا کرد.

به عنوان یک مدیر ،چگونه جذاب و موثر سخنرانی کنیم؟

اگر به عنوان یک مدیر دوست داریم جذاب و موثر صحبت کنیم، تا بتوانیم به اهدافی که در بخش قبل گفتیم برسیم، کافی است اشتباهات بالا را انجام ندهیم. یعنی در درجه اول مهارت های سخنرانی را بیاموزیم (برای این کار توصیه می کنم سری به این وبسایت بزنید). اینکه ما در حیطه کاری خود به قدری توانایی داریم که به مدارج بالا رسیده ایم لزوما به این مهنی نیست که سخنران خوبی هستیم. در درجه بعد باید خودپسندی را کنار بگذاریم و بپذیریم که سایر کارکنان فرق چندانی با ما ندارند. زمان، نطرات، احساسات و آینده آنها هم به اندازه ما اهمیت دارد. از آنها نظرخواهی کنیم، از جملات مثبت بیشتر استفاده کنیم، به آنها انگیزه بدهیم، و آخر از همه و مهمتر از همه: صحبت خود را تا حد ممکن خلاصه و کوتاه کنیم.

شنبه هایتان شاد

19 دیدگاه ها

 1. قاسمی گفت:

  ممنون از مقاله ارزشمندتون. دقیقاً یادگرفتن مهارت سخنرانی جذاب و تأثیرگذار بر بهبود عملکرد نیروها بسیار تأثیرگذار است. در حالی که این مهم برای بسیاری از مدیران اهمیتی نداره و برای آن تلاشی نمی کنند.

 2. محمدرضا گفت:

  تا چند سال پیش که کمتر به سخنرانی بعنوان یک مهارت توجه میشد این موارد برای مدیران و حتی خود سخنرانان زیاد الزامی به نظر نمی آمد ولی حالا که مهارت سخنرانی و فن بیان یکی از مهارت ها ضروری هر انسان به شمار می رود خیلی عجیب است که برخی مدیران نسبت به آن بی تفاوت هستند و البته به مرور زمان اهمیت آن را درک خواهند کرد.
  سپاس از اینکه با این مقاله به اثربخشی صحبت های مدیران با همکاران شان می افزایید.

 3. سارانگ گفت:

  ممنونم، برای من مفید بود

 4. مازیار گفت:

  تلاش می نماییم که به نکات گفته شده عمل کنم تا بتوانم مدیر موثر و البته دوست داشتنی ای باشم
  ممنونم استاد حاجی ولیئی از مقاله خوبتون

 5. بهار گفت:

  در سایتتون به مطالباتی پردازید که واقعا در جامعه باهاشون در گیر هستیم بخاطر همین کاملا قابل لمس است . این مقاله هم مثل بقیه نوشته هاشون جالب بود

 6. اريانا گفت:

  سلام
  هر هفته جلسه ای در محیط کاربرگزار میشه و هیچ علاقه ای به حضور در این جلسه ندارم فقط بر حسب اجبار و لحاظ شدن نکره منفی مجبوریم که شرکت کنیم
  دقیقا به مواردی که إشاره کردید و بخصوص یه طرفه بودن سخنرانی و یه ساعت فقط حرف تکراری و هندونه زیر بغل دادن کارکنان هیچ علاقه ای به شنیدن ندارن
  خدای نکرده نقدم کنیم تبدیل به آدم بد و مخالف أرمانهای سازمان شناخته میشیم
  ممنونم از شما و خدا کنه که مدیران بی دانش ما این مقالات را بخونید و ابن موارد رعایت کنند

 7. سید جواد غفاری گفت:

  اولین کانال ارتباطی مدیر با کارمندان، کانال کلامی است. بهبود مهارتهای کلامی برای هر مدیر لایقی لازمه.
  ممنونم از شما .

 8. بسیار جالب بود . من فکر می کنم یکی دیگر از دلایل آن این است که بعضی مواقع دانش مدیر بسیار پایین تر از دانش کارمندانش است و این برای کارمندان بسیار خسته کننده است.

 9. موسوی گفت:

  تازه اگر خود مدیر آدم جذاب و دلچسبی باشه، شاید به حرفهاش گوش کنیم

 10. سلام
  ممنون از شما.من یک بررسی کردم، مدیران احساس نمی کنند در مرکز دنیا هستند، انها ضعفشان را پشت این قبیل ژست ها پنهان می کنند که شاید مرهمی بر دلشان باشند.
  انها می دانند سخنانشان تکراریست وای سحن دیگری هم بلد نیستند.
  حتی انها می دانند که زیر دستانشان راضی نیستند چون زبان بدن همه حضار این را می گوید.
  فقط ای کاش تعداد این جلسات بیهوده و سفسطه گونه خود را کمتر می کردند و با نامربوط و ناهمگون حرفهای خود کارمندان را به حال خود رها می کردند.
  امیدوارم که در این راه کمکشان کنید، اگر بپذیرند.
  مرسی از شما

 11. حسن گفت:

  شما من رو یاد یه خاطره از شرکت خودمون انداختی. یک هفته داشتن تبلیغ میکردن که مدیر شرکت میخواد در مورد فلان موضوع مهم سخنرانی کنه. روز سخنرانی همه چرت میزدن و یکی از همکارای ما کلا خوابش برده بود ولی مدیرمون متوجه موضووع نبود. وسط حرفاش یهو گفت آقای سلیمی نظر شما چیه؟ 🙂
  فقط ۵ نفر داشتن آقای سلیمی رو صدا میزدن تا بیدار شه! حالا بماند که چی به سر اون کارمند بیچاره اومد :-O