سخنرانی مدیر- مدیر چطور می تواند سخنرانی جذاب و موثری داشته باشد؟
مرداد ۱, ۱۳۹۵
بالا رفتن از پله های پیشرفت
پیشرفت سریع در شغل ؟ موانع پیشرفت چیست؟
مرداد ۳, ۱۳۹۵

در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟

در مصاحبه شغلی چه بپوشیم

لباس مصاحبه شغلی

در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟

سوالی که ممکن است برای بعضی از دوستان مطرح شود این است که برای مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟   آیا لزومی دارد که برای شرکت در یک مصاحبه شغلی لباس خاصی بپوشیم؟ طرز لباس پوشیدن ما چه تاثیری بر نتیجه مصاحبه خواهد داشت؟ حقیقت این است که هر مکانی و هر موقعیت لباس و پوشش مناسب خودش را دارد. موقعیت های رسمی مثل قرار های کاری، جلسات و مصاحبه های شغلی هم پوشش مناسب خود را دارند. در نتیجه در مصاحبه های شغلی هم لازم است که لباس مناسب شرکت در جلسه مصاحبه بپوشیم.

برای موفقیت در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟

در مصاحبه شغلی بسیار مهم است که انسان حرفه ای، با اعتماد به نفس و قابل اعتمادی به نظر برسیم. علاوه بر داشتن رفتارهای صحیح و استفاده از گفتار صحیح لازم است که پوشش ما هم به برداشت مثبت مصاحبه کنندگان از ما کمک کند. برای رسیدن به این هدف بهتر است چه بپوشیم؟ تجربه نشان می دهد که بهترین گزینه پوشیدن لباس رسمی است.

البته لباس رسمی برای کشورهای مختلف متفاوت است، همینطور برای شرایط مختلف نیز. برای مثال پوشیدن کراوات در کشور ما مرسوم نیست. اما اگر برای مصاحبه در نمایندگی یک شرکت خارجی می رویم، شاید بستن کراوات برای آقایان ایده بدی نباشد.

اگر خانم هستیم در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟

اگر خانم هستید، بهتر است مانتو شلوار رسمی یک رنگ بپوشید، رنگ های مشکی، سورمه ای و طوسی پر رنگ حرفه ای تر به نظر می رسند. حتی اگر به ادارات دولتی مراجعه نکرده اید و پوشش آزادتر است، به جای شال و روسری مقنعه را توصیه می کنم. مهمترین مسئله داشتن ظاهری ساده، آراسته و مرتب است. کفش ها بهتر است کفش زنانه ساده تیره با پاشنه سه الی پنج سانتیمتری باشد. آرایش غلیط و زیورآلات به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مانتو شلوار رسمی مناسب برای مصاحبه شغلی

در عین حال پوششی را استفاده کنید که همیشه حاضر باشید بپوشید. یکی از خانم های کارشناس در محل کار ما به توصیه معرفش در جلسه مصاحبه چادر پوشیده بود، در حالیکه خودش چادری نبود. سالها چادر پوشیدن بعد از استخدام برایش واقعا سخت بود، چون کسی که عادت به پوشیدن چادر ندارد، چادر برایش دست و پاگیر است.

اگر آقا هستیم در مصاحبه شغلی چه بپوشیم ؟

بهترین پوشش کت و شلوار تیره رسمی (و نه اسپرت) با پیراهن ترجیحا سفید است. شلوار لی و کفش اسپرت را فراموش کنید. آراستگی ظاهر، موهای تازه کوتاه شده و تناسب چهره تاثیر مثبتی دارد. شاید بپرسید اگر کت وشلوار نداریم یا هوا خیلی گرم است چه بپوشیم؟ در این حالت یک شلوار تیره و یک پیراهن تک ترجیحا سفید رنگ نوی اتو شده ظاهر مناسبی به شما می دهد.

پیراهن و شلوار مناسب برای مصاحبه شغلی آقایانکت شلوار مناسب برای مصاحبه آقایان

 

 

امیدوارم این مطالب به موفقیت شما در مصاحبه های شغلی کمک کند. اگر هنوز سوالی در مورد نحوه آماده شدن برای مصاحبه شغلی دارید پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید. اگر دوست دارید خیلی حرفه ای تر با این مطالب آشنا شوید می توانید فیلم سخنرانی آقای صنم پور را که یکی از اساتید به حق در زمینه آداب معاشرت تجاری هستند در لینک زیر مشاهده کنید:

آداب معاشرت تجاری- بخش اول

آداب معاشرت تجاری- بخش دوم

 

شنبه هایتان شاد

29 دیدگاه ها

 1. AZIMI گفت:

  سلام من سازمان اقتصادی تدبیر قبول شدم که زیر نظر بیت رهبری هست باید چادر بپوشم به نظرتون؟ خیلی سخت برام لطفا بم کمک کنین

 2. پرستو گفت:

  سلام خسته نباشید
  پوشش برای مصاحبه استخدام در دادگاه باید چگونه باشد؟
  من چادری نیستم آیا لازمه چادر بپوشم؟

 3. سمانه گفت:

  بسیار خوب بیان کردید . کارجوها واقعا این مطالب رو نمیدونند . دقیقا ۲ ماه گذشته از حدود ۱۵ نفر مصاحبه انجام دادم که ظاهرشون متناسب برای یک مصاحبه شونده که تحصیل کرده و فعال در جامعه است نبود

 4. صادق گفت:

  همیشه برای خود من سوال بود که در مصاحبه شغلی چی بپوشم و گیج می شدم
  آیا شرایط کاری نیز در نوع پوشش تاثیر گذاره؟

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   البته، باید از قبل درباره فضای حاکم بر محل کار هم نکاتی رو بدونیم و تا حدی که ریا نشه با اونجا هماهنگ باشیم.

 5. غزنوي گفت:

  سلام
  بسیار ممنونم از شما خوب بود که ١٣سال پیش این مطالب میخوندم و خیلی حرفه ای برای مصاحبه رسمی دولت حاضر میشدم و با یک سال تاخیر استخدام شدم

 6. سید جواد غفاری گفت:

  ممنون عالی بود.
  تجربه ای در اینخصوص دارم که شاید جالب باشه، چند سال پیش، قرار شد که با یک شرکت بزرگ تولیدی پوشاک آقایان همکاری کنم. (به عنوان وکیل شرکت)
  اینکه چی بپوشم برام مهم بود، چرا که موکل تولید کننده یکی از برندهای معروف پوشاک کشورمون است، در نهایت به ذهنم خطور کرد که بهتره یک دست کت و شلوار از همین برند بخرم و با همین کت و شلوار در جلسه حاضر بشم، نتیجه این شد که به محض ورود به جلسه، مدیر شرکت ازم پرسید که، از محصولات ما خرید می کنید؟ گفتم بله، بنده از مشتریان شما هستم.
  مدیر شرکت سریع به منشی گفت: قرارهای یعدی همکاری با وکلا رو کنسل کن و به کسانیکه برای همکاری اومده بودند تماس بگیر و بگو که منتظر ما نباشند. وکیل شرکت انتخاب شد.

 7. سلام
  مطالبتان مفید بود ولی یک سوالی در ذهنم شکل گرفت.اگر مادبرای مراجعه به یک کارگاه فنی برای استخدام اقدام کتیم آیا بازهم اینگونه لباس پوشیدن مفید واقع خواهد شد یا نه؟
  ممنون از شما

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سوال بسیار خوبی پرسیدید. در صورتیکه به یک کارگاه مراجعه می کنیم شاید بهتر باشد لباس رسمی اسپرت انتخاب کنیم، منظورم کفش های راحت و شلوار کتان است. در این مواقع در عین حال که می خواهیم رسمی و منظم به نظر برسیم، نمی خواهیم از ظاهر ما برداشت شود که تا به حال دستمان به ابزار و خاک نخورده است و فقط مراقب اتوی لباسمان هستیم.

 8. موسوی گفت:

  یادش بخیر، یه بار برای مصاحبه به یک شرکت خصوصی رفته بودم، اون قدری که به ظاهرم رسیده بودم، روی حرف‌هام فکر نکرده بودم، به خاطر همین بدطور استرس گرفتم. ولی تونستم با جوابهایی از جنس مدیران سیاسی کشور (جوابهای گنگ، دو پهلو، مثبت و منفی) سر و ته قضیه رو هم بیارم. خلاصه کنار “چی بپوشیم” چی بگیم” و “چی بدونیم” هم مهمه

 9. محمدرضا مرادی گفت:

  پوشش در مصاحبه های استخدامی واقعاً اهمیت زیادی دارد و حتی شنیده ام در جلسه ی مصاحبه درخصوص عادت به پوشیدن کت و شلوار از آقایان سوال نیز می شود.
  ممنون از اینکه در این سایت هم قبل از ورود به شغل و هم بعد از استخدام برای افراد مقاله وجود دارد و می توانیم به رایگان از آنها استفاده کنیم.

 10. حسن گفت:

  نکات مفیدی بود. مخصوصا واسه من که در شرف استخدام شدن هستم. مرسی از شما.

 11. حامد قاسمی گفت:

  با سلام
  ممنونم از نکات کاربردی تون. دوست دارم که در خصوص فضای مصاحبه استخدامی بیشتر مطالب آموزشی ارائه کنید.

 12. بهار گفت:

  خیلی عالی بود در وهله اول همه به سر وضع و آداب معاشرت افراد توجه می کنند . ممنونم از مطالب مفیدی که به اشتراک میگذارید

 13. ممنون از مقاله خوبتون . سوالی که دارم اینه که وقتی بخواهیم خودمان را حرفه ای نشان دهیم البته باپوششی که مطرح کردید ، این حرکت تظاهر نیست . یعنی خودمان را آن کسی نشان دهیم که نیستیم.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سوال بسیار خوبی پرسیدید. اگر حرفه ای نیستیم، یعنی هنوز آماده به کار و استخدام نشده ایم و باید روی خودمان و مهارت هایمان بیشتر کار کنیم. البته خیلی از مهارت ها در طول کار بدست می آید. همین که من بدانم که باید مطابق ارزش ها و هنجارهای یک مکان لباس بپوشم نشانه دانش و حرفه ای بودن من است. یک مثال عادی و نه چندان دلچسب میزنم. فرض کنید من رنگ صورتی را دوست دارم، ولی برای شرکت در مراسم ختم به احترام مجلش مشکی می پوشم، به نظر شما این تظاهر است؟

 14. با سلام
  به نظرم این نوشته جزو مقالات اورژانسی خوبیه که به درد هر کسی که در آینده‌ای نزدیک مثلا فردا یا پس‌فردا می‌خواد به یک جلسه‌ی مصاحبه‌ی شغلی بره می‌خوره.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   متشکرم، همینطوره.

  • ممنون که به سوالم جواب دادید. قطعا حرف شما درست است که باید در شرایط خاص رعایت کرد و پوشش مناسب اون مجلس را پوشید. منظور من این است که آیا نوع پوشش ما با میزان دانش ما باید متناسب باشد یا خیر هیچ ارتباطی به هم ندارند. خوشحال می شوم به این پرسش من جواب بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *