مجموعه سمینار های رایگان هفت گام تا موفقیت
مرداد ۳۰, ۱۳۹۵
تازه کار ها
تازه کار ها در محیط کار – باید ها و نباید ها
مهر ۲۴, ۱۳۹۵

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی، یکی از پر استرس ترین مراحل زندگی ماست. چند روز پیش، یکی از خوانندگان سایت سوال سختی را از من پرسیده بود. او شرایط خاصی داشت و برای موفقیت شغلی باید تصمیم می گرفت که بین دو راه یکی را انتخاب کند. هر دو راه به مسیر سختی ختم می شد. اما برای رسیدن به موفقیت ناچار بود از یکی از این دو مسیر بگذرد. در هر دو مسیر سختی های خاص خودش وجود داشت. چون درست نمی دانم اطلاعات وی را فاش کنم، از شرح کامل ماجرا خودداری می کنم.

اتفاقی که برای این دوست مان افتاده بود به این صورت بود که از ترس اینکه مبادا تصمیم درستی نگیرد، ماه ها بود که تصمیم گیری را به تعویق می انداخت و به همین دلیل از نظر کاری و درآمد کاملا درجا میزد. همین درجا زدن باعث شده بود تا حد زیادی اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و حتی مبتلا به افسردگی شود.

همه ما ممکن است در زندگی خود در وضعیتی شبیه به این گیر کنیم. اوضاع خیلی بدی است. دائم می ترسیم تصمیمی که می گیریم به نفع ما نباشد. در آن موفق نشویم و بعدها از تصمیم خود پشیمان شویم. در این شرایط چه کاری از دست ما برمی آید؟

تصمیم گیری در دوراهی

برای رهایی از ترس ناشی از تصمیم گیری چه باید بکنیم؟

اجازه بدهید برای پاسخ به این سوال، پاسخی را که به دوستمان دادم اینجا بنویسم. البته سعی کرده ام که قسمتهایی که در آن به وضعیت ایشان اشاره شده را حذف کنم:

((سلام … زندگی همه ما انسان ها پر از مسائلی هست که برای اینکه بتونیم به اهدافمون برسیم باید این مسائل رو حل کنیم. همه سختی و رنج رو تجربه می کنیم. بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر. شما ۲۵ سالتونه و به قول خودتون زندگیتون متوقف شده. چون الان سر یه دو راهی ایستادید. واقعیت اینه که من نمی تونم بهتون بگم چه تصمیمی بگیرید، اما یه توصیه رو می تونم با اطمینان بهتون بکنم. به جای اینکه عمرتون رو با سر دوراهی موندن تلف کنید یکی از دو راه رو انتخاب کنید و سختی هاش رو هم بپذیرید. چه … را انتخاب کنید و چه … باید سختی های اون رو بپذیرید. مجبورید مدتی تلاش کنید بدون اینکه دستاوردی خاصی داشته باشید. بعد که این دوره رو پشت سر گذاشتید به تدریج نتایج کارتون رو می بینید.

اما اگه ۵ سال دیگه هم سر این دوراهی بمونید هیچ فایده ای نصیبتون نمیشه و به قول خودتون افسرده تر میشید. یه برگه کاغذ بردارید. هزینه ها و فایده های هر دوتا تصمیم رو روش بنویسید و نتیجه بگیرید کدوم بیشتر به نفع شماست. بعد یک راه رو انتخاب کنید، مسئولیت انتخابتون رو بپذیرید و برای رسیدن به هدفتون پیش برید. دیگه هم به راه دیگه فکر نکنید و افسوس نخورید که شاید اگه اون انتخاب رو می کردم بهتر بود. انتخاب هر دو می تونه به نفع شما باشه، چیزی که به ضرر شماست انتخاب نکردنه.))

قدم اول تصمیم گیری – تعیین سود و زیان هر گزینه

یک روش بسیار ساده و منطقی برای تصمیم گیری بین دو گزینه، یا دو راه حل تخمین سود و زیاد هر گزینه است. یک تکه کاغذ بردارید و نکات مثبت و منفی هر گزینه را بصورت جداگانه در آن بنویسید. گزینه ای را انتخاب کنید که به نظر می رسد کمترین زیان و بیشترین سود را به شما می رساند.

سنجش سود و زیان در تصمیم گیری

بعد از تصمیم گیری چه باید بکنیم؟

بعد از اینکه مرحله تصمیم گیری را پشت سر گذاشتیم، باید برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کنیم و سپس طبق برنامه تلاش و کوشش کنیم و در صورت نیاز برنامه های خود را بازبینی کنیم. مهمترین مسئله ذر تصمیم گیری این است که مسئولیت تصمیم گیری را بپذیریم. اگر کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته استفان کاوی را خوانده باشید، عادت عامل بودن به عنوان اولین عادت مردمان موثر در آن معرفی شده. عامل بودن یعنی مسئول بودن. یعنی اینکه بدانیم که در زندگی ما فقط و فقط یک نفر مسئول موفقیت ماست و آن فرد خود ما هستیم.

غر زدن، شکایت کردن و دیگران را به خاطر مشکلات و ناموفقیت ها سرزنش کردن عادت انسان های بالغ و مسئول نیست. پس اگر می خواهیم یک انسان موفق باشیم، در درجه اول باید مسئولیت انتخاب های خود را بپذیریم و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنیم.

در تصمیم گیری از اشتباه کردن نترسیم

باید با چشم باز و با استفاده از اطلاعات موجود تصمیم بگیریم. البته ممکن است در آینده متوجه شویم که تصمیم درستی نگرفته بودیم. اما ترس از اشتباه نباید باعث شود که همیشه دودل باقی بمانیم و اقدامی نکنیم. همانطور که به دوستمان هم گفتم، چیزی که قطعا به ضرر ماست، اقدام نکردن و منفعل باقی ماندن است.

شنبه هایتان شاد

22 دیدگاه ها

 1. Ariya گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان داستان و مشکلات زندگی من انقدر زیاده که اگه همه رو بنویسم یک کتاب میشه پس سیع میکنم خلاصه بگم.من تقریبا چهار سال هست که خارج از ایران زندگی میکنم به دلایلی.من سه سال قبل از خروجم از ایران عاشق یک نفر بودم و او هم عاشق من اما باز بنا به دلایلی مجبور به جدا شدن از هم شدیم.زمانی که من از ایران خارج کردم یک خانم دیگر نیز همراه من امد و اینجا نیز باز به اجبار یعنی برای داشتن شرایط بهتر باید کنار هم زندگی میکردیم .در این چهار سال این خانم وابسته من شده و حتی ترس از جدا شدن از من را دارد و در این زمان من با عشقی که در ایران داشتم دوباره ارتباط دارم اون نیز می خواهد بخاطر من به اروپا بیایید و تصمیمش جدی است دو راهی من این است که نه می تونم از کسی ک در حال حاضر در کنارم زندگی میکند جدا بشم بخاطره اینک دلم نمیاد اذیت بشه هم بخاطر منافع هردومون و نه می تونم به کسی که عاشقشم جواب مثبت بدم یعنی تایید کنم ک بیاد پیش من .این کسی که در کنار من است من را دوست دارد اما من عاشق یک نفر دیگ و این را هم بهش گفتم .موندم چیکار کنم یکسال است که سر این دو راهیم این را بگم که هیچکدام از دو گزینه صدرصد نیست ممنون از کمکتون

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   آقای آریا شرایطی که شما الان توش هستید خیلی خاص و پیچیده است و مسلما نه من نه هیچ کس دیگه ای نمی تونه به شما بگه چه تصمیمی بگیرید. اما نکته ای که از متن شما برداشت کردم اینه که شما نقش خودتون رو بصورت کامل ندیده می گیرید در این ماجرا. میگید که مجبور بودید با یه خانم دیگه زندگی کنید درحالیکه خانم دیگه ای رو دوست داشتید و در عین حال رابطه از راه دور با فرد دیگه ای رو هم حفظ کردید و الان از صدمه زدن به این دو شخص میترسید حقیقت اینه که شما از اول که این داستان رو شروع کردید داشتید به این دو نفر و حتی به خودتون صدمه می زدید. حداقل کاری که الان می تونید بکنید اینه که زودتر تکلیفتون رو با خودتون مشخص کنید و به اطلاع اونها برسونید و مسئولیتش رو هم بپذیرید. اونها هم بعد کمی غصه خوردن می تونن زودتر برن زندگیشونو ادامه بدن و با انسان جدیدی آشنا بشن و تا ابد درگیر شما باقی نمونن.

 2. نگار گفت:

  با سلام ، ممنونم از مطلب خوبتون. من ۱۹ سالمه و میخوام کنکور بدم ، منتها نمیدونم واسه کنکور هنر بخونم یا تجربی چون هم رشته آزمایشگاه دوست دارم هم هنر ، اما بیشتر هنر دوست دارم. اما میترسم که تصمیم اشتباهی بگیرم و از نظر بازار کار و… تجربی بهتر باشه. همونطور که گفتید نکات مثبت و منفی هر کدوم رو نوشتم و دیدم که تقریبا هر دو در یک سطح هستن و هیچکدوم برتری کامل ندارن… دیگه دارم دیوونه میشم… نمیتونم از این ویژگی که منفعل میشم و سر دو راهی و ترس از اشتباه در تصمیم گیری میمونم دست بر دارم… بعد بعضی وقتا با خودم میگم خب هر دو رو نوبتی میرم میخونم ، هر وقت درسم تو یکیش تموم شد اون یکی رو میخونم ولی بازم برام سوال پیش میاد که اول کدوم رو بخونم تصمیم بهتر و به صرفه تریه!؟ درکل همیشه میخوام بتونم بهترین تصمیم و هوشمندانه ترین تصمیم رو بگیرم ولی نمیشه و برعکس منفعل میشم و عملگرا نمیشم و به هیچکدوم نمیرسم آخر! دقیقا مثل مطلبی که فرمودید… حالا چیکار کنم؟! نظر شما چیه؟؟

  • نگار گفت:

   البته اینم اضافه کنم که من کلا شخصیت کمالگرایی داشتم همیشه و فکر میکنم همین باعث طرز تفکر همه یا هیچ شده! که باعث میشه هیچ کاری نتونم انجام بدم و ز عملگرایی منعم میکنه…..
   البته از وقتی فهمیدم این خصلت بد کمالگرا بودن رو دارم خیلی بهتر شدم تو بعضی چیزا و راه های کنترل کردنش رو یاد گرفتم اما هنوز نه کاملا… و این توی تصمیم گیری هام هنوز هست…

   • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

    خیلی خوبه که مشکل رو در این سن متوجه شدی، با این حساب ۱۰ سال از من جلوتری 🙂 سر و کله زدن با کمالگرایی یک عمر طول میکشه، باید حواسمون بهش باشه و کنترلش کنیم و اجازه ندیم سد راه تصمیمگیری و عمل کردنمون بشه.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   اگه از نظر صرفه هردوشون در یک کفه قرار میگیرن، چرا نمیری دنبال رشته ای که دلت میخواد؟

 3. قنبر گفت:

  سلام من میان انتخاب دو رشته ی تجربی و ریاضی گیر کردم چه کنم؟

 4. محمد گفت:

  سلام من یه جوان ۱۸ سالم . دانشگاه بخاطر مشکل مالی فعلا نمیتونم برم یعنی خودم باید در آمد داشته باشم .و بین دوراه موندم . یادگیری تعمیرات که هزینه داره و از سرانجام کار شک دارم چون تقریبا راه زیادی پیش دارم .
  و بعدی کار در ساختمانه یا پول در آوردن به صورت فروشندگی و پول جمع کردن . چه راهی بهم پیشنهاد میکنید

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   دوست عزیز من در شرایط شما نیستم که بتونم بهتون پیشنهاد بدم. هرکسی خودش بهترین تصمیم گیرنده زندگیش هست. تصمیم بگیرید و مسئولیتش رو هم بپذیرید.

 5. reza گفت:

  سلام. من ۱۸ سالمه و تو نیرو انتظامی قبول شدم به نظرتون دوستان چکار کنم برم یا نع چون اگه برم کل زندگیمو باید عوض کنم از هر نظر ولی اگه نرم هم بیکارو الاف ولی به اختیار خودم هستم. اگه برم دیگه اختیاری از خودم ندارم. و همیشه زیر نظرم شاید رفتن من خوبی های زیادی داشته باشع ولی هر چقدرم خوب باشع چون اختیاری ندارم فایده نداره به نظرتون چکار کنم. ۲۰ روز مهلت دارم تصمیم بگیرم باید اعزام بشم لطفا راهنمایی کنید

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   ببخش دوست عزیز که مدت مدیدی به سایت سر نزده بودم. امیدوارم بهترین تصمیم رو گرفته باشی. من اگر جای تو بودم تلاش بیشتری میکردم تا سال بعد در رشته ای قبول بشم که به خاطرش نخوام خودم رو خیلی عوض کنم. چون در طولانی مدت اثر بدی روی روانم ی گذاره.

 6. Mahrohk گفت:

  سلام شاید مشکلی که من دارم از دید دیگران خیلی جدی نباشه. اما من امسال برای سال دهمم انتخاب رشته دارم و این مسئله ایه که من واقعا ازش می ترسم. من به دو رشته ی ریاضی و تجربی علاقه دارم ولی به تجربی بیش تر. اما مشکل این جاست که هر کسی رو که می شناسم می خواد بره تجربی و من از رفتن به این رشته نگرانم. می دونم و بار ها مقالاتی در مورد این که علاقه حرف اول رو می زنه خوندم ولی ترسی که دارم قابل توصیف نیست. بعلاوه دوستان و معلمانم به من می گن که تو استعداد و خلاقیت خیلی بالا توی ریاضی داری و با توجه به اینکه توی مدرسه ی تیزهوشان درس می خونی واقعا تو این رشته موفق می شی. از این بابت با تمام وجود دو دل شدم و واقعا سر این دو راهی موندم. بعلاوه خواهر بزرگم هم تو این زمینه یه بار شکست خورده و خانوادمم در رابطه با انتخاب درست فشار زیادی روم میارن. واقعا می ترسم که لنتخاب اشتباهی بکنم. لطفا منو راهنمایی کنین.

 7. خانم میرزایی گفت:

  سلام دوست عزیز !

  من خودم فارغ دانشگاه کشاروزی هستم ، مدت چهار سال میشود که در رشته خودم در موسسات خصوصی فعالیت دارم ، چند پیش یک امتحان داشتم در یک ارگان دولتی و خوشبختانه کامیاب هم شدم الان نمیدانم چی باید کنم ؟ آیا کار کردن و ادامه کارم به موسسات خصوصی خوبست یا آغاز کار جدید با دولت ؟

  اما امتیاز خصوصی خوب ترست و از دولت دایمی ولی امتیاز کم ؟ نمیدانم چی کار کنم میشه مرا رهنمایی کنید . ممنونم ادمین مهربان…

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام خانم میرزایی

   متشکرم به خاطر پیامتون و می بخشید که دیر پاسخ میدم. شاید تا بحال تصمیم گرفته باشید. اول از همه موفقیتتون رو در آزمون استخدام تبریک میگم. در مورد سوالتون باید بگم که از شرایط کاری شما در موسسات خصوصی و دولتی بی اطلاعم ولی می تونم پیشنهاد کنم شرایط رو از همه نظر بسنجید و ببینید از نظر محیط کاری، همکاران، میزان احساس موثر بودن، طرز برخورد روسا و سطح درآمد کدام محیط با خلقیات شما سازگارتر است؟

 8. سارانگ گفت:

  ممنونم… ماها خیلی از اشتباه کردن میترسیم… به نظرم فهم اینکه «هیچ قرار نبوده و نیست که مسیر زندگی رو بدون اشتباه سپری کنیم» یک فهم با ارزش و حتی خودش نیروی محرکه ست.

 9. shamsnegaran گفت:

  یه توصیه . حالا فرض کنید به هرشکل و دلیلی یه مسیر رو انتخاب کردیم. باید بعد از تصمیم و حرکت توهرکدام از مسیر ها به درستی راهمون ایمان داشته باشیم . بعضی موقع ها ،اگرچه انتخاب رو انجام میدیم و ظاهرا از دو راهی عبور کردیم اما ذهنمون هنوزم همون جاست سر دوراهی و درگیر .هنوزم ناخوداگاهمون در حال تصمیم گیری و توی همون دو راهی باقی مونده. و این خیلی از انگیزه ها و انرژی مون رو میگیره.
  البته بعضی ها هم که خیلی زیاد تصمیم میگیرن، اصلن همه عمر در حال تصمیم گیری ان .چون به هر سختی و مشکلی که برخورد میکنن سریع ذهنشون برمیگرده به همون دو راهی سه راهی که ازش یه بار عبور کردن. گاهی برمیگردن که مسیرای دیگه رو امتحان کنن به امید این که ساده ترن یا بهترن و منفعت بیشتری دارن. گاهی هم نه ،مدام حسرت گذشته رو میخورن مثل وقتایی که امکان برگشت نیست مثل عمر رفته .
  فرض کنیم بین شهرالف و ب برای مسافرت تردید داری اگر بری الف و هنوزذهنت مردد و تو دوراهی باشه توی مسیر و مقصد و رفت و برگشت هزار دلیل و بهونه میتراشی که ای بابا چه اشتباهی کردم اومدم اینجا ومدام از خوبی ها و امکانات و جاهای دیدنی شهر ب قصه میبافی و سفربدی رو تجربه میکنی.
  عبور کامل و درست از این مرحله انتخاب یه مهارت خیلی خیلی مهم تو همه عرصه های زندگی هست .
  نکته بعداینکه، ذهن های “خیلی کمال گرا” توی تصمیماتشون بیشتر تردید دارن. این جورذهن ها تو بررسی و قضاوت درصد موفقیت تصمیمات قبلیشون چون خیلی سخت گیرن و به خودشون نمره های بدی میدن،از ترس تکرار این نمرات بد قبلی ،تو انتخاب های آتی خیلی سخت گیرتر میشن .طنز ماجرا اینه که این جور افراد عمدتا به نظر بقیه افراد جامعه بینظیر، عالی و موفق هستن.
  راجع به کمالگرایی بیشتر بخونیم ، متاسفانه عارضه قابل توجهی در بین خانواده های با تحصیلات بالا ست .
  شاد باشین.

 10. بشیری گفت:

  عالی بود خصوصا اینکه در دوراهی ها می بایست سریع تصمیم بگیریم و زمان را از دست ندهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *