photo_2016-08-20_11-16-31
مجموعه سمینار های رایگان هفت گام تا موفقیت
مرداد ۳۰, ۱۳۹۵
تازه کار ها
تازه کار ها در محیط کار – باید ها و نباید ها
مهر ۲۴, ۱۳۹۵

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی

creating-wealth

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی

تصمیم گیری در دوراهی های زندگی، یکی از پر استرس ترین مراحل زندگی ماست. چند روز پیش، یکی از خوانندگان سایت سوال سختی را از من پرسیده بود. او شرایط خاصی داشت و برای موفقیت شغلی باید تصمیم می گرفت که بین دو راه یکی را انتخاب کند. هر دو راه به مسیر سختی ختم می شد. اما برای رسیدن به موفقیت ناچار بود از یکی از این دو مسیر بگذرد. در هر دو مسیر سختی های خاص خودش وجود داشت. چون درست نمی دانم اطلاعات وی را فاش کنم، از شرح کامل ماجرا خودداری می کنم.

اتفاقی که برای این دوست مان افتاده بود به این صورت بود که از ترس اینکه مبادا تصمیم درستی نگیرد، ماه ها بود که تصمیم گیری را به تعویق می انداخت و به همین دلیل از نظر کاری و درآمد کاملا درجا میزد. همین درجا زدن باعث شده بود تا حد زیادی اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و حتی مبتلا به افسردگی شود.

همه ما ممکن است در زندگی خود در وضعیتی شبیه به این گیر کنیم. اوضاع خیلی بدی است. دائم می ترسیم تصمیمی که می گیریم به نفع ما نباشد. در آن موفق نشویم و بعدها از تصمیم خود پشیمان شویم. در این شرایط چه کاری از دست ما برمی آید؟

تصمیم گیری در دوراهی

برای رهایی از ترس ناشی از تصمیم گیری چه باید بکنیم؟

اجازه بدهید برای پاسخ به این سوال، پاسخی را که به دوستمان دادم اینجا بنویسم. البته سعی کرده ام که قسمتهایی که در آن به وضعیت ایشان اشاره شده را حذف کنم:

((سلام … زندگی همه ما انسان ها پر از مسائلی هست که برای اینکه بتونیم به اهدافمون برسیم باید این مسائل رو حل کنیم. همه سختی و رنج رو تجربه می کنیم. بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر. شما ۲۵ سالتونه و به قول خودتون زندگیتون متوقف شده. چون الان سر یه دو راهی ایستادید. واقعیت اینه که من نمی تونم بهتون بگم چه تصمیمی بگیرید، اما یه توصیه رو می تونم با اطمینان بهتون بکنم. به جای اینکه عمرتون رو با سر دوراهی موندن تلف کنید یکی از دو راه رو انتخاب کنید و سختی هاش رو هم بپذیرید. چه … را انتخاب کنید و چه … باید سختی های اون رو بپذیرید. مجبورید مدتی تلاش کنید بدون اینکه دستاوردی خاصی داشته باشید. بعد که این دوره رو پشت سر گذاشتید به تدریج نتایج کارتون رو می بینید.

اما اگه ۵ سال دیگه هم سر این دوراهی بمونید هیچ فایده ای نصیبتون نمیشه و به قول خودتون افسرده تر میشید. یه برگه کاغذ بردارید. هزینه ها و فایده های هر دوتا تصمیم رو روش بنویسید و نتیجه بگیرید کدوم بیشتر به نفع شماست. بعد یک راه رو انتخاب کنید، مسئولیت انتخابتون رو بپذیرید و برای رسیدن به هدفتون پیش برید. دیگه هم به راه دیگه فکر نکنید و افسوس نخورید که شاید اگه اون انتخاب رو می کردم بهتر بود. انتخاب هر دو می تونه به نفع شما باشه، چیزی که به ضرر شماست انتخاب نکردنه.))

قدم اول تصمیم گیری – تعیین سود و زیان هر گزینه

یک روش بسیار ساده و منطقی برای تصمیم گیری بین دو گزینه، یا دو راه حل تخمین سود و زیاد هر گزینه است. یک تکه کاغذ بردارید و نکات مثبت و منفی هر گزینه را بصورت جداگانه در آن بنویسید. گزینه ای را انتخاب کنید که به نظر می رسد کمترین زیان و بیشترین سود را به شما می رساند.

سنجش سود و زیان در تصمیم گیری

بعد از تصمیم گیری چه باید بکنیم؟

بعد از اینکه مرحله تصمیم گیری را پشت سر گذاشتیم، باید برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کنیم و سپس طبق برنامه تلاش و کوشش کنیم و در صورت نیاز برنامه های خود را بازبینی کنیم. مهمترین مسئله ذر تصمیم گیری این است که مسئولیت تصمیم گیری را بپذیریم. اگر کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته استفان کاوی را خوانده باشید، عادت عامل بودن به عنوان اولین عادت مردمان موثر در آن معرفی شده. عامل بودن یعنی مسئول بودن. یعنی اینکه بدانیم که در زندگی ما فقط و فقط یک نفر مسئول موفقیت ماست و آن فرد خود ما هستیم.

غر زدن، شکایت کردن و دیگران را به خاطر مشکلات و ناموفقیت ها سرزنش کردن عادت انسان های بالغ و مسئول نیست. پس اگر می خواهیم یک انسان موفق باشیم، در درجه اول باید مسئولیت انتخاب های خود را بپذیریم و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنیم.

در تصمیم گیری از اشتباه کردن نترسیم

باید با چشم باز و با استفاده از اطلاعات موجود تصمیم بگیریم. البته ممکن است در آینده متوجه شویم که تصمیم درستی نگرفته بودیم. اما ترس از اشتباه نباید باعث شود که همیشه دودل باقی بمانیم و اقدامی نکنیم. همانطور که به دوستمان هم گفتم، چیزی که قطعا به ضرر ماست، اقدام نکردن و منفعل باقی ماندن است.

شنبه هایتان شاد

8 دیدگاه ها

 1. خانم میرزایی می‌گه:

  سلام دوست عزیز !

  من خودم فارغ دانشگاه کشاروزی هستم ، مدت چهار سال میشود که در رشته خودم در موسسات خصوصی فعالیت دارم ، چند پیش یک امتحان داشتم در یک ارگان دولتی و خوشبختانه کامیاب هم شدم الان نمیدانم چی باید کنم ؟ آیا کار کردن و ادامه کارم به موسسات خصوصی خوبست یا آغاز کار جدید با دولت ؟

  اما امتیاز خصوصی خوب ترست و از دولت دایمی ولی امتیاز کم ؟ نمیدانم چی کار کنم میشه مرا رهنمایی کنید . ممنونم ادمین مهربان…

  • فاطمه حاجی ولیئی می‌گه:

   سلام خانم میرزایی

   متشکرم به خاطر پیامتون و می بخشید که دیر پاسخ میدم. شاید تا بحال تصمیم گرفته باشید. اول از همه موفقیتتون رو در آزمون استخدام تبریک میگم. در مورد سوالتون باید بگم که از شرایط کاری شما در موسسات خصوصی و دولتی بی اطلاعم ولی می تونم پیشنهاد کنم شرایط رو از همه نظر بسنجید و ببینید از نظر محیط کاری، همکاران، میزان احساس موثر بودن، طرز برخورد روسا و سطح درآمد کدام محیط با خلقیات شما سازگارتر است؟

 2. سارانگ می‌گه:

  ممنونم… ماها خیلی از اشتباه کردن میترسیم… به نظرم فهم اینکه «هیچ قرار نبوده و نیست که مسیر زندگی رو بدون اشتباه سپری کنیم» یک فهم با ارزش و حتی خودش نیروی محرکه ست.

 3. shamsnegaran می‌گه:

  یه توصیه . حالا فرض کنید به هرشکل و دلیلی یه مسیر رو انتخاب کردیم. باید بعد از تصمیم و حرکت توهرکدام از مسیر ها به درستی راهمون ایمان داشته باشیم . بعضی موقع ها ،اگرچه انتخاب رو انجام میدیم و ظاهرا از دو راهی عبور کردیم اما ذهنمون هنوزم همون جاست سر دوراهی و درگیر .هنوزم ناخوداگاهمون در حال تصمیم گیری و توی همون دو راهی باقی مونده. و این خیلی از انگیزه ها و انرژی مون رو میگیره.
  البته بعضی ها هم که خیلی زیاد تصمیم میگیرن، اصلن همه عمر در حال تصمیم گیری ان .چون به هر سختی و مشکلی که برخورد میکنن سریع ذهنشون برمیگرده به همون دو راهی سه راهی که ازش یه بار عبور کردن. گاهی برمیگردن که مسیرای دیگه رو امتحان کنن به امید این که ساده ترن یا بهترن و منفعت بیشتری دارن. گاهی هم نه ،مدام حسرت گذشته رو میخورن مثل وقتایی که امکان برگشت نیست مثل عمر رفته .
  فرض کنیم بین شهرالف و ب برای مسافرت تردید داری اگر بری الف و هنوزذهنت مردد و تو دوراهی باشه توی مسیر و مقصد و رفت و برگشت هزار دلیل و بهونه میتراشی که ای بابا چه اشتباهی کردم اومدم اینجا ومدام از خوبی ها و امکانات و جاهای دیدنی شهر ب قصه میبافی و سفربدی رو تجربه میکنی.
  عبور کامل و درست از این مرحله انتخاب یه مهارت خیلی خیلی مهم تو همه عرصه های زندگی هست .
  نکته بعداینکه، ذهن های “خیلی کمال گرا” توی تصمیماتشون بیشتر تردید دارن. این جورذهن ها تو بررسی و قضاوت درصد موفقیت تصمیمات قبلیشون چون خیلی سخت گیرن و به خودشون نمره های بدی میدن،از ترس تکرار این نمرات بد قبلی ،تو انتخاب های آتی خیلی سخت گیرتر میشن .طنز ماجرا اینه که این جور افراد عمدتا به نظر بقیه افراد جامعه بینظیر، عالی و موفق هستن.
  راجع به کمالگرایی بیشتر بخونیم ، متاسفانه عارضه قابل توجهی در بین خانواده های با تحصیلات بالا ست .
  شاد باشین.

 4. بشیری می‌گه:

  عالی بود خصوصا اینکه در دوراهی ها می بایست سریع تصمیم بگیریم و زمان را از دست ندهیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *