تصمیم گیری در دوراهی های زندگی
شهریور ۲۵, ۱۳۹۵

تازه کار ها در محیط کار – باید ها و نباید ها

تازه کار ها

تازه کار ها در محیط کار – باید ها و نباید ها

هر چیزی شروعی دارد، حرفه و شغل هم با تازه کار بودن شروع می شود. اکثر ما شاغل ها خاطره خوشی از روزهای اول کارمان نداریم. روزهایی که به عنوان یک تازه کار ، نه کسی را می شناختیم، نه با محیط و قوانین کار آشنا بودیم و نه دقیقا می دانستیم چه کارهایی قرار است انجام دهیم.

تازه کار

تازه کار را به زبان انگلیسی Rookie می گویند. در اکثر کشورهای توسعه یافته، شروع کار به عنوان تازه کار آداب و رسوم و قواعدی دارد. برای مثال در شرکت های بزرگ، در بدو ورود تازه کارها که معمولا بصورت سالانه استخدام می شوند، برای آنها کلاس های آموزشی و آشنایی با محیط کار گذاشته می شود. تمام قسمت های شرکت بصورت تور آشنایی به آنها نشان داده می شود و قواعد و قوانین برایشان توضیح داده می شود. در شرکت های کوچکتر هم در هنگام ورود فرد تازه کار ، یک نیروی با تجربه مسئول آموزش او می شود. اما متاسفانه در کشور ما هنوز این فرهنگ در بسیاری از ادارات و شرکت ها جا نیافتاده است.

سختی های افراد تازه کار در محیط کار

ورود به یک محیط جدید برای اکثر آدم ها سخت و استرس زاست. حال اگر فرد احساس کند که این محیط جدید، جایی است که قرار است مدت طولانی از روزش را برای سالها در آن بگذراند و هر اشتباهی می تواند در سرونوشت شغلی اش موثر باشد، استرس او افزایش پیدا می کند. برقراری ارتباط با اشخاص جدید برای خیلی ها سخت است، به خصوص اینکه این اشخاص جدید همه یکدیگر را می شناسند! قوانین و مقررات برای تازه کار نا آشناست. همچنین اکثر تازه کار ها دقیقا نمی دانند که چه وظایفی بر عهده خواهند داشت و آیا از عهده آن برخواهند آمد؟

تازه کار 2

اگر فرد کمی خجالتی و یا درون گرا هم باشد کار برایش سخت تر خواهد شد و مدت بیشتری طول می کشد تا با محیط جدید اخت شود. عدم آشنایی با مهارت های حرفه ای و ترس از اشتباه هم یکی دیگر از نگرانی های افراد تازه کار است. از طرف دیگر، متاسفانه در ایران این فرهنگ که تازه کار را به اصطلاح تحویل بگیریم وجود ندارد. کسی مسئول یا داوطلب آشنا کردن وی با محیط کار نیست. کسی در ساعت ناهار او را دعوت نمی کند که ناهار را با هم بخورند. فرد تازه وارد حتی برای پیدا کردن جای دستشویی، نمازخانه، دفاتر اداری و … باید تک به تک از دیگران سوال کند.

اهمیت روزهای اول کار برای یک تازه کار

اولین روزهای شروع کار از جهات مختلفی اهمیت دارد. دیگران از روی رفتارها و کارهای شخص در ابتدای  آشنایی با وی در مورد او قضاوت می کنند. به همین دلیل نوع رفتار و برخورد ما در روزهای اول در محیط کار جدید بسیار مهم است. همه ما دوست داریم دیگران به ما احترام بگذارند، با صمیمیت برخورد کنند و ما را جدی بگیرند. نوع برخورد ما در روزهای اول تاثیر زیادی در نحوه رفتار دیگران با ما خواهد داشت.

در این شرایط بهترین برخورد، برخوردی همراه با احترام و اعتماد به نفس است. به هیچ وجه خودتان را دست کم نگیرید، همه افرادی که قبل از شما استخدام شده اند یک روز مثل شما بوده اند، پس از شما برتر نیستند. سعی کنید برخورد اولتان با هر کسی همراه با لبخند باشد. حتی اگر کسی شما را به سایرین معرفی نکرد، سعی کنید به تدریج خودتان را به دیگران معرفی کنید و سوالهایتان را با لبخند و به دور از کمرویی بپرسید. مطمئن باشید سوالهای شما احمقانه نیست، همه آنها یک روز همین سوالها را داشته اند.

نباید ها برای تازه کارها

همانقدر که رفتار بدون اعتماد به نفس می تواند در دیگران تاثیر بد بگذارد، اعتماد به نفس بیجا، برخوردهای از بالا به پایین و خودبرتربینی هم تاثیر بسیار بدی در همکاران شما می گذارد. شما از هر دانشگاهی هم که فارغ التحصیل شده باشید و هر مدرکی داشته باشید، باید به تجربه و سن ارشدهایتان احترام بگذارید و سعی کنید از آنها بیاموزید.

بعد از مدت کوتاهی، دیگران با شما صمیمی تر خواهند شد و شما را به تدریج در حلقه های خود راه خواهند داد. به خاطر داشته باشید برای این نزدیکی همیشه حد و حدودی مشخص کنید. هیچوقت اطلاعات شخصی و محرمانه خود را در اختیار همکاران قرار ندهید و اجازه ندهید آنها از نقاط ضعف شما با خبر شوند. در محیط کار امکان برخورد و تنش وجود دارد و در هنگام بروز این تنش ها بهتر است که نقاط ضعف شما کمتر باشد. عادت های بد محیط کار مثل کم کاری، وقت تلف کردن و بدتر از همه غیبت کردن را از همکارانتان کسب نکنید و اجازه ندهید که آنها به مرور اخلاقیات و عادت های خوب شما را از بین ببرند.

نحوه برخورد با یک فرد تازه کار

زمانی که شخصی به تازگی استخدام می شود، وظیفه حرفه ای مدیر مستقیم آن شخص ایجاب می کند که او را به سایر همکارانش معرفی کند. همچنین باید از بین آنها یک فرد با تجربه را مسئول وی کند تا به اصطلاح راه و چاه محیط کار را به وی نشان دهد. بهتر است که سازمان ها برای آشنا کردن تازه وارد ها یک پروتکل مشخص داشته باشند.

تازه کار 3

اگر در شرکت شما چنین پروتکلی وجود ندارد و مدیر شما به وظیفه اش عمل نمی کند شما بیکار ننشینید. به خاطر بیاورید که بی محلی و بی توجهی سایرین همین چند سال قبل چقدر شما را آزار داده است. به سراغ تازه کار بروید، با روی خوش با او آشنا شوید و موارد لازم را به او یاد بدهید. جای محل های مختلف و قوانین و فرهنگ های اولیه محل کارتان را برایش توضیح دهید و به او اطمینان دهید که در مواقع لازم می تواند از شما سوال بپرسد. بجز اینکه این کار بسیار خداپسندانه است، مطمئن باشید او هیچوقت این لطف شما را فراموش نخواهد کرد.

تجربه شما از اولین روز کار

تجربه اولین روز کار من زیاد جالب نبود، زمانی که به مدیر بخش معرفی شدم، او مرا به کس دیگری معرفی نکرد. میز و صندلی به من اختصاص داده نشده بود و تا چند هفته پشت میز یکی از همکاران ساعتی می نشستم. همین تجربه بد باعث شد که در اولین فرصت از آن شرکت بیرون بیایم. اما یک اتفاق خوب هم افتاد، خانمی از یک بخش دیگر به سراغم آمد و گفت که ساعت ناهار دنبالم می آید تا باهم به ناهارخوری و نمازخانه برویم. در مدت یک سال و نیمی که آنجا بودم او یکی از بهترین دوست های من به شمار میرفت و حالا بعد از گذشت ۱۳ سال، هنوز هم گاهی به هم ایمیل می زنیم و احوال یکدیگر را می پرسیم.

تجربه شما از اولین روز کاری یا برخورد با تازه کارها در محیط کارتان چیست؟ آیا در محل کار شما پروتکل یا روش برخورد مشخصی برای روبرو شدن با تازه کارها وجود دارد؟

یک پیشنهاد و خبر جدید

کتاب شنبه شاد، به این هدف نوشته شده که بیاموزیم بهترین و شادترین لحظات ممکن رو در یک محیط کاری داشته باشیم. اگه به شادی، رضایت و پیشرفت شغلی خودتون اهمیت می دید پیشنهاد می کنم سری به صفحه کتاب سبز (نسخه الکترونیک) شنبه شاد که به تازگی مجددا و با قیمتی جدید در بخش محصولات سایت قرار داده شده بزنید. سرمایه گذاری که با عمل به روش های این کتاب در زندگی حرفه ای تون می کنید از نظر مادی تقریبا رایگان و از نظر معنوی غیر قابل قیمت گذاریه.

شنبه هایتان شاد

8 دیدگاه ها

 1. غلامرضا صالحی راد گفت:

  سلام خانم دکتر حاجی ولیئی استاد گرامی.
  در ابتدا با تشکر از انتشار مطالب مفیدتان.
  در بدو استخدام در شرکت های مهندسین مشاور اولین سوال و یا اولین کنجکاوی این است که از طرف چه کسی استخدام شده ای. پاسخ این سوال برخورد ها و نحوه ارتباط با طرف مقابل را تعریف میکند……

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام آقای صالحی راد

   حق با شماست، نحوه دادن اطلاعات در مورد خودمان تاثیر خیلی مهمی در رفتار اطرافیان دارد.

 2. سارانگ گفت:

  سلام
  من در اولین روز کاری از طرف مدیرم بسیار مورد استقبال قرارگرفتم و حتی خیلی خوب به دیگران معرفی شدم. اما نمیدانم چرا بعضی همکاران قدیمی سعی داشتند به من و کسانی که با من استخدام شده بودند، ثابت کنند که جای بدی آمده ام و ای کاش به شرکت دیگری برای کار میرفتم. علنا میگفتند اینجا به درد نمیخورد.
  درحالیکه بعد از مدت کوتاهی و حتی الان میدانم که جای خیلی خوبی کار میکنم.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام،
   چقدر خوب که مدیر به این خوبی دارید. متاسفانه بعضی ها به جای روحیه دادن سلب روحیه می کنند. چه خوب که به حرفشون توجه نکردید 🙂

 3. مریم گفت:

  سلام
  به طرز عجیبی این مقاله تون شرح حال فعلی من هست. به تازگی در شرکتی استخدام شدم و تجربه اول من می باشد. ساعت کاری فوق العاده طولانی و خسته کننده ای داره و اون چیزی که این قضیه رو برای بسیاری قابل تحمل میکنه روابط دوستانه و گپ و کفت هایی ست که بین کار و زمان ناهار صورت می گیرد. متاسفانه در این مدت من از این قضیه محروم بوده ام و کسی تلاشی برای کمک به این وضع نمی کند. همین قضیه باعث این میشه که این تجربه برای من به یک خاطره تلخ و سخت در آینده تبدیل شود.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   دوست عزیز، قبل از هر چیزی تبریک می گویم که استخدام شده اید 🙂
   تجربه ای که شما الان با آن دست به گریبانید را اکثر ما طی کرده ایم. امیدوارم فرهنگ برخورد با تازه کارها در کشور ما تغییر کند. این روزها می گذرد، کمی تحمل کنید و سعی کنید ارتباط خوبی با سایرین برقرار کنید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. تمرکزتان را بر روی یادگیری از همکاران بگذارید و سعی کنید نکات مثبت رفتارهای آنها را بیشتر از نکات منفی ببینید.

 4. سارا گفت:

  سلام
  در شرکت ما کلاس های بدو استخدام وجود داره. ولی چون باید تعداد به یه حد قابل قبول برسه، ممکنه چندین ماه از استخدام شخص بگذره. یعنی میشه گفت یه کار فرمالیته و فقط صرفا جهت پاس کردن ممیزی هاست.
  درباره تحویل گرفتن یه شخص تازه وارد تو بخش های مختلف رفتار بستگی به مدیر داره. می تونن شخص رو بی محل کنن یااز همون لحظه اول اگه مدیر بخواد همه شخص رو تحویل بگیرن. قانون نانوشته مسخره ایه.

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   سلام
   درسته، بیشترین نقش رو مدیران به عهده دارن، ممنون که تجربه تون رو با ما سهیم شدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *