چطور کار پیدا کنیم ؟ از کجا باید شروع کنیم؟
مرداد ۸, ۱۳۹۵
مجموعه سمینار های رایگان هفت گام تا موفقیت
مرداد ۳۰, ۱۳۹۵

انتخاب رشته تحصیلی در مقطع دبیرستان و دانشگاه

انتخاب رشته تحصیلی – انتخاب شغل

انتخاب رشته تحصیلی در مقطع دبیرستان و دانشگاه یکی از بزرگترین دغدغه های دانش آموزان دبیرستانی است که برای کنکور آماده می شوند. سوالی که برای اکثر این دانش آموزان مطرح است این است که انتخاب رشته را بر چه اساسی انجام دهند. از طرف دیگر خیلی از والدین به برای انتخاب رشته تحصیلی خاص به فرزندان خود فشار می آورند. اجازه بدهید تجربه شخصی. خودم را در مورد انتخاب رشته برای شما بازگو کنم.
زمانیکه راهنمایی بودم هر بار این سوال را از والدینم می کردم که برای انتخاب رشته تحصیلی کار کنم، می گفتند: هر رشته ای که خودت دوست داری. اما وقتی که سال دوم دبیرستان زمان انتخاب رشته رسید، هر دو اصرار داشتند که من باید تجربی بخوانم و پزشک شوم. اما من به رشته ریاضی بیشتر علاقه داشتم. در نهایت اصرار و پا فشاری من نتیجه داد، اما اصرار والدین و حتی مدرسه به تغییر رشته تاثیر مخربی روی روحیه من داشت.

چرا والدین در انتخاب رشته فرزندان دخالت می کنند؟

گاهی اوقات  پدر و مادر از فرزند انتظار دارند، موفقیت هایی که کسب نکرده ند را کسب کند. برای مثال نگاهی بیاندازید به تعداد زیاد کلاسهایی که یک بچه از زمان مهدکودک تا دانشگاه می گیرد. کلاسهای تقویتی، ورزش، هنری و …. در واقع انگار والدین هر چیزی که خود از آن محروم بوده اند را به بچه هایشان می دهند. غافل از اینکه ممکن استبچه آن چیز را نخواهد. در واقع این از شدت علاقه و دلسوزی والدین است که بهترین ها را، از جمله چیزهایی که خودشان به آن نرسیده اند، برای فرزندانشان بخواهند. غافل از اینکه وقتی کسی چیزی را خود نخواهد، از داشتن آن خوشحال نخواهد شد.

چه کسی باید برای انتخاب رشته تصمیم بگیرد؟

در مورد انتخاب رشته هم وضع به همین صورت است. ما یک بار زندگی می کنیم و این حقمان است که برای زندگی خود تصمیم بگیریم. هیچ فرقی ندارد که یک دانش آموز چه رشته ای را انتخاب می کند. در هر رشته ای با تلاش و کسب مهارت می توان موفق شد، حتی رشته هایی که بازار کار کمی دارند. البته باید دقت کرد که برخی رشته ها، اصلا برای شرایط امروزه جامعه ما کاربرد ندارند. انتخاب چنین رشته هایی باعث می شود موفقیت ما بسیار سخت شود. و یا در برخی از مقطع زندگی دچار یاس و ناامیدی شویم.

انتخاب رشته تحصیلی و شغل
پس در زمان انتخاب رشته دبیرستان، خیلی خود را اذیت نکنید. ببینید به چه درس هایی بیشتر علاقه دارید، چه درسهایی برای شما راحت تر است و احساس بهتری از خواندن آنها دارید. همان رشته را انتخاب کنید که بیشتر روی درس های مورد علاقه شما متمرکز است. اما در مورد انتخاب رشته دانشگاهی، کار کمی حساس تر است. چون معمولا قرار است در همان رشته مشغول به کار شوید و بعدا انتخاب های زیادی در پیش رو ندارید.

برای انتخاب رشته دانشگاهی این نکات را باید در نظر بگیریم

علاقه

اولین شرط انتخاب رشته دانشگاهی علاقه است. اگر به رشته ای علاقه نداشته باشیم، و فقط به خاطر اینکه دیگران از ما می خواهند یا بازار کار خوبی دارد آن را انتخاب کنیم، سختی های زیادی را در پیش خواهیم داشت. اول از همه اینکه کار و تحصیل در مسیری که به آن علاقه مند نیستیم، بسیار طاقت فرسا است. موفقیت ها به سختی به دست می آیند، و پیوسته باید انرژی بیشتری نسبت به دیگران صرف کنیم.
همچنین اگر رشته ای را تنها به صرف خوب بودن بازار کار امتخاب می کنیم، باید دقت داشته باشید که وضعیت بازار کار همیشه ثابت نیست. من در پایان دوره سازندگی وارد دانشگاه شدم، زمانیکه مهندسی عمران بهترین بازار را داشت. اما زمانی که فارغ التحصیل شدم، رشته برق و مکانیک در صنعت پرطرفدار بود.

بازار کار

بازار کار همه روزه در حال تغییر است، اما برخی رشته ها در بیشتر مواقع نمی توانند بازار کار چندانی داشته باشند. شاید بتوان گفت این تقصیر آموزش عالی کشور است که در این نوع رشته های خاص تعداد زیادی دانشجو پذیرش می کند. پس در هنگام انتخاب رشته، سعی کنید از انتخاب رشته هایی که کمتر مورد نیاز کشور هستند صرف نظر کنید. برای مثال، کسی که یک رشته زبان خارجی را انتخاب می کند که فقط در یک کشور کوچک استفاده می شود که رابطه سیاسی و تجاری چندانی هم با ایران ندارد، نباید انتظار داشته باشد در این رشته بازار کار زیادی داشته باشد.

درآمد

درآمد یک رشته هم تاثیر بسیار مهمی در انتخاب آن دارد، برخی رشته ها پردرآمد و برخی کم درآمد محسوب می شوند. اما میزان درآمد هر فرد، بیش از هر چیزی بستگی طرز فکر و میزان تلاش خودش دارد. برای مثال، یکی از کم درآمدترین اقشار جامعه تحصیل کرده کشور، متاسفانه معلمان هستند. اما یک معلم هم با کمی تلاش و برنامه ریزی صحیح، می تواند با گذاشتن کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی، درآمد قابل توجهی کسب کند.

امیدوارم هر رشته ای که انتخاب می کنید در آن موفق باشید. فراموش نکنید قبل از انتخاب رشته، با معلمان، والدین، افراد شاغل در رشته های مختلف و … مشورت کنید. اما در نهایت تصمیم آخر را خودتان بگیرید، و مسئولیت این تصمیم گیری را بپذیرید. مهمتریت خصوصیت یک فر تاثیرگذار این است که مسئولیت کارهایش را خودش بپذیرد.

شنبه هایتان شاد

4 دیدگاه ها

 1. الهام گفت:

  اگر مادر بشم هیچ وقت اجحافی که پدر و مادرم در حقم کردن و تکرار نمیکنم.بیشتر شبیه دوستی خاله خرسه استٌ.به امید روزی که پدر و مادران عاقلی داشته باشیم نه احساساتی

  • فاطمه حاجی ولیئی گفت:

   ممکنه در جهت عکس اشتباهاتی انجام بدیم. بهتره که که دنیا رو از دریچه دید اونها ببینیم و اونها رو ببخشیم، چون تا رابطه مون رو با پدر و مادر خودمون اصلاح نکنیم برامون سخته که واقعا پدر و مادر خوبی برای بچه هامون بشیم.

 2. ممشلو گفت:

  حق با شماست ای کاش منم اون زمانا بیشتر دقت میکردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *